Szczepmy się w interesie zdrowotnym i życiowym nas wszystkich

Szczepmy się w interesie zdrowotnym i życiowym nas wszystkich
Fot. Pixabay

Szczepmy się w interesie zdrowotnym i życiowym nas wszystkich, naszych bliskich, naszej akademickiej społeczności i bezpieczeństwa całego kraju – mówił w poniedziałek podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Stanisław Głuszek.

Rektor UJK podczas inauguracji roku akademickiego podkreślił, że to spotkanie „po ponad półtorarocznym trudnym okresie to wielka radość”.

„Człowiek nie może być sam. Wytwarzają się szkodliwe patofizjologiczne mechanizmy samotności, które jak pajęcza nić przewodzą toksynę, osłabiającą tkankę społeczną. Wywiera zły wpływ na nasze funkcjonowanie, relacje, aktywności, powoduje lęki, niepokoje, stany depresyjne i depresje” – podkreślił prof. Głuszek.

Rektor mówił, że sytuacja społeczno-gospodarcza i epidemiczna nie ułatwiają prowadzenie uczelni, ale dzięki „wsparciu i trosce rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji i Nauki staramy się kształcić na dobrym poziomie, sprzyjać rozwojowi naukowemu i organizacji pracy uczelni”.

„Musimy mieć głęboką, dojrzałą świadomość opartą również na badaniach, faktach, analizach (…), że nauczanie zdalne nie jest optymalnym sposobem, że obniża jakość kształcenia, a na niektórych kierunkach uniemożliwia osiągnięcie efektów kształcenia” – powiedział.

Apelował do całej społeczności akademickiej o zaszczepienie się przeciw COVID-19. „Proszę, szczepmy się w interesie zdrowotnym i życiowym nas wszystkich, naszych bliskich, naszej akademickiej społeczności i bezpieczeństwa całego kraju” – zaznaczył.

Prof. Głuszek poinformował, że w rozpoczynającym się roku akademickim na UJK studiować będzie około 12 tys. studentów, w tym 8,5 tys. na studiach stacjonarnych. Na studia ogółem przyjęto ponad 4 tys. osób. „Jest to rekrutacja nieco lepsza, niż w ubiegłym roku” – powiedział.

Na studia stacjonarne przyjęto 2836 osób, a na studia niestacjonarne 1300. Prof. Głuszek dodał, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia na UJK zwiększono o 50 liczbę miejsc na kierunku lekarskim.

Rektor podkreślał, że w nowym roku akademickim będą prowadzone prace nad rozwojem wszystkich jednostek i wydziałów uczelni. W listopadzie ma się zakończyć budowa nowego budynku Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Koszt realizacji inwestycji to ok. 24 mln. zł, z czego 16 mln zł wynosi dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Uczelnia przygotowuje się także do ogłoszenia przetargu na projekt nowego obiektu przeznaczonego dla Wydziału Sztuki przy ulicy Uniwersyteckiej w Kielcach.

W planach jest także modernizacja fili UJK w Piotrkowie Trybunalskim i dostosowanie budynku do prowadzenia zajęć na kierunku pielęgniarstwo, a także modernizacja infrastruktury Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Ponadto trwają prace nad utworzeniem szpitala uniwersyteckiego.

UJK będzie prowadzić zajęcia w 21 dyscyplinach naukowych. (PAP)

Wiktor Dziarmaga
wdz/ mir/
Print Friendly, PDF & Email