Szczepienie na COVID-19 jest bezpieczne u osób z wcześniejszym zapaleniem mięśnia sercowego

Szczepienie na COVID-19 jest bezpieczne u osób z wcześniejszym zapaleniem mięśnia sercowego
Fot. Thirdman / Pexels

Szczepienie przeciw SARS-CoV-2 u pacjentów, którzy przeszli wcześniej zapalenie mięśnia sercowego nie wiąże się z nawrotem tego schorzenia czy innymi poważnymi działaniami niepożądanymi – wykazało małe badanie, o którym informuje strona Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Wyniki badania zaprezentowano na kongresie ESC Acute CardioVascular Care 2022, który odbywał się online.

– Te wyniki dostarczają uspokajających wyników, które mogą zachęcić pacjentów z historią zapalenia mięśnia sercowego do zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2 – skomentował współautor badania dr Iyad Abou Saleh z Hospices Civils de Lyon (Francja). Zaznaczył zarazem, że większość pacjentów w badaniu otrzymała szczepionkę mRNA (BNT162b2) Pfizera, dlatego wyniki te mogą nie odnosić się do innych szczepionek.

Zapalenie mięśnia sercowego jest najczęściej spowodowane infekcją wirusową. Może objawiać się: zmęczeniem, bólem w klatce piersiowej, skróceniem oddechu, dusznością, arytmią serca, obrzękami (głównie kostek i podudzi). Może prowadzić do ostrej niewydolności serca, tj. stanu, gdy serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmu.

W literaturze naukowej pojawiły się doniesienia o rzadkich przypadkach (2,1 na 100 tys. mieszkańców) zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2. Jednak brak było danych na temat ryzyka wystąpienia tej choroby po szczepieniu u pacjentów, którzy przeszli ją w przeszłości.

Zespół pod kierunkiem dr. Abou Saleha objął swoim badaniem 142 pacjentów hospitalizowanych w Hospices Civils de Lyon w ciągu ponad pięciu lat (od stycznia 2016 do czerwca 2021 r.) z powodu ostrego zapalenia mięśnia sercowego. Skontaktowano się z nimi telefonicznie i pytano, czy zaszczepili się, którą szczepionką, jak wiele dawek przyjęli i czy wystąpiły u nich jakiekolwiek efekty niepożądane. Pacjenci udzielali też informacji, czy mają obecnie COVID-19 lub czy chorowali na niego w przeszłości.

Średni wiek badanych wyniósł 31 lat, kobiety stanowiły jedną piątą grupy. Informację na temat szczepienia uzyskano dla połowy pacjentów, tj. dla 71 – 55 z nich zostało zaszczepionych, a 17 nie zaszczepiło się. Główną przyczyną nieszczepienia się był strach przed nawrotem zapalenia mięśnia sercowego.

Wśród osób, które się zaszczepiły 43 przyjęło dwie dawki, a 12 jedną dawkę. W ponad 96 proc. była to szczepionka mRNA Pfizera.

Okazało się, że po przyjęciu szczepionki wśród badanych osób nie odnotowano poważnych działań niepożądanych, w tym arytmii czy powtórnego zapalenia mięśnia sercowego.

– Wykazaliśmy, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 u pacjentów z historią ostrego zapalenia mięśnia sercowego nie jest związane z ryzykiem powtórnego wystąpienia tego schorzenia oraz z innymi poważnymi działaniami niepożądanymi. Nasze wyniki powinny być jednak interpretowane ostrożnie ze względu na małą liczbę pacjentów i zastosowaniem głównie jednego rodzaju szczepionki – podsumował dr Abou Saleh. (PAP)

jjj/ ekr/
Print Friendly, PDF & Email