Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób po 65 roku życia

Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób po 65 roku życia
Fot. ivan-samkov / pexels.com

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblagu od 2021 roku realizuje program polityki zdrowotnej pn.: „Program profilaktyczny przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród mieszkańców Elbląga po 65 roku życia z grupy ryzyka” ogłoszonym przez Urząd Miasta Elbląg.

Osoby dorosłe z przewlekłą chorobą płuc (w tym: POChP, astmą), z chorobami serca, chorzy na cukrzycę znajdują się w grupie ryzyka choroby pneumokokowej.

  • Częstość zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc jest od 7,7 do 8,9 razy wyższa u osób z przewlekłą chorobą płuc niż u osób bez dodatkowych obciążeń w tym samym wieku.
  • Częstość zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc jest od 3,7 do 5,9 razy wyższa u osób z astmą niż u osób bez dodatkowych obciążeń w tym samym wieku.

U dorosłych z przewlekłą chorobą płuc obserwuje się zwiększone ryzyko powikłań oraz wyższą śmiertelność, jeśli mają chorobę pneumokokową.

Do programu profilaktycznego kwalifikowane będą osoby, które ukończyły 65 rok życia, zamieszkałe na terenie Elbląga, leczone z powodu przewlekłych chorób dolnych dróg oddechowych tj. z grupy J40 – J47, zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza. Warunkiem podania szczepionki będzie brak przeciwskazań lekarskich do zaszczepienia oraz pisemna zgoda uczestnika programu.

– Od początku realizacji w/w programu profilaktycznego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu zostały zaszczepione skoniugowaną szczepionką przeciwko pneumokokom PCV 13 – 332 osoby, tj. w 2021r. 160 pacjentów, natomiast w 2022 r. 172 pacjentów. Wzorem lat ubiegłych, na ten rok mamy podpisaną umowę na wykonanie 65 szczepień, ale zainteresowanie profilaktyką przeciwko zakażeniom pneumokokowym jest wysokie i prawdopodobnie będziemy aneksować tę umowę o dodatkowe dawki – mówią koordynatorzy programu.

Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom pneumokokowym są szczepienia.

Print Friendly, PDF & Email