Szczepienia dawką przypominającą przyjęte za granicą będzie można wpisać do krajowego systemu

Szczepienia dawką przypominającą przyjęte za granicą będzie można wpisać do krajowego systemu
Fot. Pixabay

Szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą przyjęte za granicą będzie można wpisać od 22 grudnia do krajowego systemu – przekazało w komunikacie prasowym w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Dodało, że chodzi o szczepienia dopuszczone do obrotu w UE.

– Od 22 grudnia każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawkę przypominającą, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w Polsce, by szczepienie dokonane za granicą wprowadzić do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1). Ważne jest, by szczepionka była dopuszczona do obrotu na terytorium Unii Europejskiej – napisał resort.

Jak podkreśliło MZ na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji, w systemie e-Zdrowie Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC) zostanie automatycznie wygenerowany. Będzie go można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej „mObywatel” lub poprosić o wydrukowanie UCC z aplikacji podczas wizyty w punkcie szczepień lub w placówce POZ.

W przypadku dawki przyjętej po schemacie podstawowym, czyli przypominającej, możliwe jest wprowadzenie do krajowego systemu ewidencji szczepień tylko szczepienia przeprowadzonego szczepionką zgodną z wykazem szczepionek stosowanych jako dawka przypominająca w Polsce.

Resort zdrowia wskazał, że przewidziane są dwie ścieżki postępowania. Po pierwsze dla osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju oraz dla osób, które legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia.

– W przypadku osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju w celu wprowadzenia danych do krajowego systemu ewidencji szczepień należy przedłożyć w punkcie szczepień certyfikat UCC potwierdzający przyjęcie każdej z dawek. Nie wymaga się, aby certyfikat UCC był tłumaczony na język polski – wyjaśnił resort.

Osoba taka powinna w tym celu w puncie szczepień przedłożyć oryginał UCC wraz z kopią, potwierdzającą przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju. Ponadto musi ona zgodzić się – lub w jej imieniu przedstawiciel ustawowy – na przetwarzanie danych osobowych.

Natomiast w przypadku osób, które przyjęły szczepienie poza UE i legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia, każdorazowo (również dla dawki szczepienia po schemacie podstawowym), warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia w systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną oryginału wraz z kopią dokumentu (zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia. Ponadto muszą dostarczyć tłumaczenie na język polski tego dokumentu przez tłumacza przysięgłego, jak również taka osoba musi wyrazić zgodę – lub w jej imieniu przedstawiciel ustawowy – na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia do systemu e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.

Dostarczone dokumenty, za wyjątkiem oryginału zaświadczenia, włącza się do dokumentacji medycznej pacjenta przechowywanej w punkcie szczepień.

Aktualny wykaz punktów szczepień jest podawany m.in. na mapie punktów szczepień pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktowszczepien#/.

Więcej szczegółów zawartych jest opublikowany na stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-16-ministra-zdrowia-w-sprawie-uznania-szczepienia-przeciwko-covid-19-wykonanego-poza-granicami-rzeczpospolitej-polskiej-oraz-wydania-unijnego-certyfikatu-covid-19-ucc-z-uwzglednieniem-dawki-przypominajacej. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email