Szczecin: Uchodźcy z Ukrainy uczyli się polskiego

Szczecin: Uchodźcy z Ukrainy uczyli się polskiego
Fot. UM Szczecin

150 obywateli Ukrainy, którzy w Szczecinie schronili się przed wojną, wzięło udział w podstawowym kursie języka polskiego, sfinansowanym przez Miasto Szczecin.

Kurs został przeprowadzony przez Uniwersytet Szczeciński. Był bezpłatny i obejmował 180 godzin dydaktycznych. Jego celem było wsparcie uczestników poprzez umożliwienie im codziennej komunikacji i zwiększenie ich szans na rynku pracy. Zainteresowanie było ogromne, a lista osób zakwalifikowanych na kurs zapełniła się już pierwszego dnia rekrutacji.

Wśród uczestników przeważały kobiety (132). Najwięcej osób było w wieku 31 – 40 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup po 25 osób. Pełen kurs dla każdej z grup obejmował 30 godzin dydaktycznych przeprowadzonych w ramach 15 spotkań. Języka polskiego uczyli pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Humanistycznego US.

Podczas zajęć wprowadzono podstawowe zagadnienia takie jak: oficjalne i nieoficjalne powitania i pożegnania czy przedstawianie się i podawanie danych osobowych. Omówiono zasady polskiej wymowy i polski alfabet (pismo ręczne i drukowane), a także – najważniejsze zagadnienia gramatyczne. Tematy zajęć dotyczyły m.in. pochodzenia, rodziny, pracy, zakupów, poruszania się po mieście i transportu, rutyny dnia codziennego czy sposobów spędzania wolnego czasu.

Prowadzący zajęcia zauważyli wysoką frekwencję uczestników, jak również ich dużą motywację do nauki. Efekty nauki sprawdzone zostały po ostatnich zajęciach w formie pisemnego testu wyboru. Wszyscy uczestnicy uzyskali pozytywną ocenę. Ostatecznie, wymaganą frekwencję i pozytywny wynik testu wykazało 131 osób, które otrzymały certyfikaty.

W ramach kursu opracowane zostały również materiały dydaktyczne w formie rozmówek polsko – ukraińsko – angielsko – niemieckich. Zawierają one podstawowe słownictwo i zwroty niezbędne np. podczas wizyty u lekarza, w sklepie, w urzędzie, itp. Materiał dostępny jest tutaj – KLIKNIJ TU.

UM Szczecin
Print Friendly, PDF & Email