Grono honorowych Mecenasów Osób Niepełnosprawnych Szczecina ponownie powiększyło się! 20 lutego dołączyła do niego kolejna niezwykła osoba – pani Anna Okupińska.
Anna Okupińska od 25 lat związana jest ze środowiskiem osób z dysfunkcją wzroku, walczy o ich prawa wskazując na bariery, które napotykają na swojej drodze. Od 1999 roku związana była z Polskim Związkiem Niewidomych, a od 2015 r. z Fundacją „Promocja Zdrowia” i Pomorskim Towarzystwem Neurokognitywistycznym. Obecnie jest Prezesem i Dyrektorem Fundacji Promocja Zdrowia w Szczecinie. Na co dzień kieruje się hasłem „Nie widzę przeszkód”, a mówiąc o sobie stwierdza, że „swoje serce oddała osobom niewidomym i słabowidzącym”. Lista jej zasług i cennych działań jest naprawdę długa.
– Szanowni Państwo jest mi niezmiernie miło, że Kapituła dostrzegła moje 25 lat pracy na Pomorzu Zachodnim. Wierzę, że dzięki działaniom, które podejmujemy jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze – powiedziała po odebraniu wyróżnienia Anna Okupińska.
Nowa Mecenas Osób Niepełnosprawnych jest propagatorką wartościowych idei, które skutecznie wciela w życie i realizuje cele, które dla wielu mogą wydawać się nierealne do osiągnięcia. Przy Jej współudziale powstało Zachodniopomorskie Centrum Rehabilitacji i Edukacji Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z dysfunkcją wzroku, które do tej pory działa w strukturze Polskiego Związku Niewidomych. Koordynowała również Program Wczesnej Rehabilitacji dzieci niewidomych i niedowidzących, a także zainicjowała Klub Seniora Niepełnosprawnego Wzrokowo przy Polskim Związku Niewidomych.
– Pani Anna Okupińska koordynowała działania ukierunkowane na poprawę standardów rehabilitacji oraz dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku – powiedziała w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miasta Szczecin Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta. – Współpracowała między innymi przy dostosowaniu dworca głównego PKP pod kątem potrzeb osób niewidomych. To również z jej inicjatywy w Szczecinie został zamontowany pierwszy znacznik TOTUPOINT, który ułatwia niewidomym pracownikom i podopiecznym dotarcie do Fundacji.
Dodatkowo, Anna Okupińska jest także autorką projektu mającego na celu opracowanie Zestawu Rozszerzonego Kategorii ICF (Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia) dla osób z dysfunkcją wzroku, który został przedstawiony do zatwierdzenia w ICF Polska i ICF przy WHO. Ponadto w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością) ” przy współudziale Fundacji VELO stworzyła i prowadziła Ośrodek Wsparcia i Testów.
Kto do tej pory został uhonorowany?
Dotychczas honorowy tytuł Mecenasa Osób Niepełnosprawnych otrzymały następujące osoby:
2009 r.: Joanna Kałużna-Reimer – dziennikarka szczecińskiego oddziału TVP, realizująca programy związane z problematyką osób z niepełnosprawnością;
2010 r.: Elżbieta Linartowicz – pedagog, doradca zawodowy, działacz społeczny;
2011 r.: Joanna Hryniuk – surdopedagog, edukator języka migowego i systemu komunikacji z osobami głuchoniewidomymi, założycielka Zachodniopomorskiej Jednostki Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym;
2012 r.: Jerzy Kałużny – tłumacz i wykładowca języka migowego, wieloletni działacz Polskiego Związku Głuchych;
2013 r.: Andrzej Stecewicz – inicjator i realizator nowatorskich metod rehabilitacji dzieci z wadą słuchu, dyrektor Centrum Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci, Młodzieży i Osób Dorosłych z Uszkodzonym Słuchem, prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Szczecinie;
2014 r.: Barbara Jaskierska – autorka kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną;
2015 r.: Alicja Zołotucho – prezes Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza”;
2016 r.: Beata Andruszkiewicz – autorytet i osoba aktywnie działająca w dziedzinie wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością we wszystkich obszarach życia społecznego i zawodowego; inicjatorka takich m.in. przedsięwzięć jak: „Miejski Program Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2002 – 2015”, „Informator dla niepełnosprawnych mieszkańców Szczecina” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”;
2017 r.: Beata Karlińska – prezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni.
2018 r.: Justyna Markitoń – działaczka na rzecz poprawy jakości życia studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności;
2019 r.: Krzysztof Lechniak – instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, za działalność na rzecz zapewnienia osobom z niepełnosprawnością ruchową możliwie samodzielnego i niezależnego życia;
2020 r.: Maja Kamińska-Kołota – prezes Polskiego Zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Związku Głuchych, która pracuje także jako tłumacz i wykładowca języka migowego. Od wielu lat aktywnie działa na rzecz środowiska osób z wadami słuchu zarówno w Szczecinie jak i w terenie. Od 2007 r. jest biegłym sądowym tłumaczem języka migowego.
2022 r.: Maria Kurek – dyrektor Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej. Od lat podejmuje inicjatywy wpływające na jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, niosąc pomoc i wsparcie.