Świętowali odzyskanie niepodległości. FOTORELACJA

Fot. Rafał Sułek
Fot. Rafał Sułek
Fot. Rafał Sułek

Pod Pomnikiem Twórców Niepodległości oraz na ulicach Elbląga świętowali dziś elblążanie 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dzisiejsze święto powinno przypominać nam o tym, jak istotną sprawą jest niepodległość, możliwość stanowienia o sobie – mówił podczas uroczystości Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.


Kliknij w zdjęcie i obejrzyj obszerną fotorelację z dzisiejszego świętowania w Elblągu.


Dzisiejsze święto to również pierwsza rocznica odsłonięcia Pomnika Twórców Niepodległości w Elblągu. Przypomnijmy z pomysłem upamiętnienia odzyskania niepodległości wystąpiła do władz miasta Maria Kosecka, należąca do Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwotnie zamysł ograniczał się do samego Marszałka Piłsudskiego. Prezydent Elbląga zaproponował jednak, żeby rozszerzyć ten pomysł o upamiętnienie pozostałych zasłużonych tj.: Ignacego Paderewskiego, Wincenta Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Romana Dmowskiego. Odsłonięcie pomnika miało miejsce dokładnie rok temu.

– Spotykamy się dziś w miejscu szczególnym, symbolicznym. Ten pomnik – już od roku, dla nas, elblążan, staje się miejscem upamiętniającym twórców naszej niepodległości. – Warto też by w kolejną już 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, byśmy pamiętali jak istotną sprawą jest niepodległość, możliwość stanowienia o sobie – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Tym szczególniej, mając na uwadze to co dzieje się u naszych sąsiadów, który walczą z bezwzględnym najeźdźcą – dodał.

– Narodowe Święto Niepodległości to ważna rocznica w dziejach naszego kraju. Niepodległość bowiem nie jest nam dana raz na zawsze. Stale musimy ją budować i jej strzec – wspólnie, jako Naród, jako Wspólnota, ponad podziałami – mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

Andrzej Adamczyk, prezes gdańskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP przypomniał z kolei historię walki o niepodległość i również zaapelował, by dzisiejszy dzień świętować ponad podziałami i dbać o to, by nigdy już nie zabrakło nam tożsamości i wolności.

Tradycyjnie odbył się również Apel Pamięci a po nim przedstawiciele władz i różnych organizacji złożyli pod pomnikiem wiązanki i znicze.

Bieg Niepodległości

Drugą odsłoną dzisiejszego świętowania była ósma odsłona Biegu Niepodległości. Trasa biegu głównego prowadziła ulicami miasta i liczyła 10 km. Na starcie zameldowało się 416 osób w różnym wieku. Nie brakowało zarówno miłośników biegania jak również tych, którzy w ten sportowy sposób chcieli uczcić dzisiejsze święto. Były osoby młode, starsze a nawet z niepełnosprawnościami. Biegli rodzice z dziećmi, przedstawiciele elbląskich zakładów pracy czy placówek edukacyjnych jak i zwykli elblążanie i goście spoza miasta.

Po trzech okrążeniach ulicami: Wałowa, Stoczniowa, Królewiecka, Pocztowa, Armii Krajowej, 12 Lutego, Hetmańska, Tysiąclecia, Rycerska, Wigilijna, Zamkowa, Wapienna, Bulwar Zygmunta Augusta, Wodna jako pierwszy na mecie zameldował się Grzegorz Kujawski z Pucka, który ukończył bieg z czasem 31:48,55. Wśród Pań najlepsza była Beata Niemyjska z czasem 36:01,97. Pełne wyniki znaleźć można TUTAJ

Tradycyjnie w biegu udział brały również sztafety. W tym roku wystartowało 31 ekip. Najlepsi okazali się – jakby na przekór nazwie „Sztafetowe Ślimaki” w skład których weszli: Grocki Artur, Olszewski Roman i Guzowski Jacek, którzy zameldowali się na mecie z czasem 37:32,00.

Na tegorocznym niepodległościowym bieganiu nie zabrakło również najmłodszych biegaczy, którzy swoje zmagania rozpoczęli jeszcze przed biegiem głównym. Tutaj jednak nie było wygranych i przegranych. Na każdego czekał okolicznościowy medal i satysfakcja z dobrej zabawy.

Print Friendly, PDF & Email