Święta na odległość

Święta na odległość
Fot. pixabay.com

Święta Bożego Narodzenia to te najbardziej rodzinne, wyczekane, wyjątkowe. W tym roku też będą wyjątkowe, ale spędzimy je inaczej niż zwykle i zapewne zapamiętamy na długo. Oczywiście z powodu pandemii, która nie tylko wpływa na nasze zdrowie, a równie mocno dotknęła innych obszarów naszego życia, w tym społecznego.

Nie spotkamy się w gronie znajomych, przy rodzinnym, świątecznym stole może zasiąść nie więcej niż 5 osób, nie odwiedzimy przyjaciół. Jak spędzić zbliżające się Święta, aby w nowym roku pozostać w zdrowiu? Co z postanowieniami noworocznymi?

W 2021 roku powinny przede wszystkim dotyczyć dbania o zdrowie – apelują organizatorzy kampanii „Badaj Się i Lecz”, której celem jest zwiększenie świadomości nt. konieczności odpowiedniej diagnostyki i kontroli chorób przewlekłych m.in. cukrzycy, chorób serca i płuc.

Bardzo tęsknimy za bliskością rodziny i przyjaciół, jednak tegoroczne Święta powinny przebiegać pod znakiem DDMW – dystans, dezynfekcja, maseczka, wietrzenie. To ważne, by nie narażać bliskich na zachorowanie.

Zakażenie koronawirusem szczególnie ciężko przechodzą osoby z chorobami towarzyszącymi, takimi jak na przykład: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, cukrzyca. Jeśli mamy takie osoby w rodzinie, zatroszczmy się o ich zdrowie, by w przyszłości móc wspólnie usiąść do świątecznego stołu.

– Święta, to dla większości z nas czas, w którym pozwalamy sobie na jedzenie większej ilości potraw, których na co dzień raczej unikamy – więcej ciężkich dań, więcej słodyczy i deserów. W przypadku osób z cukrzycą należy bardzo uważać na to, co się zjada, aby potem nie mieć problemu zarówno z poziomem glukozy, jak i z masą ciała. Przy stole wigilijnym trzeba zwracać uwagę na ilość spożywanego cukru, którego jest bardzo dużo w kompocie wigilijnym i w innych deserach. Potrawy wigilijne są w większości przypadków postne, ale już w dni świąteczne więcej jest dań tłustych, dlatego trzeba uważać, aby nie jeść ich za dużo. Dobra rada jest taka: jemy wszystko, ale z umiarem. Kolejna ważna zasada, której powinniśmy przestrzegać nie tylko w Święta, to odpowiednia ilość ruchu. Zamiast siedzieć cały dzień przy świątecznym stole warto wyjść na spacer – mówi dr n. o zdr. Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej SED.

Natomiast dr n. med. Paweł Jarosz, specjalista chorób wewnętrznych z Płocka apeluje:

– W szczególny sposób chciałbym zaapelować do osób z chorobami układu krążenia, by w okresie świąt regularnie monitorowały pracę serca oraz mierzyły poziom ciśnienia tętniczego, by jadły z przyjemnością, a nie dla przyjemności – a zatem z umiarem, nietłusto, nie nadużywając alkoholu. Chorym na cukrzycę przypominam o utrzymaniu diety i o regularnym przyjmowaniu leków. Przerwanie leczenia w okresie świątecznym może doprowadzić do dużego wzrostu glikemii i konieczności hospitalizacji. Diabetycy powinni też unikać alkoholu – złym pomysłem jest odstawienie z jego powodu leków, jak również łączenie go z większością leków przeciwcukrzycowych. Z kolei chorym na astmę i POChP chciałbym przypomnieć o konieczności przyjmowania leków, posiadaniu leków rozszerzających oskrzela na wypadek duszności, unikaniu niewietrzonych i zadymionych pomieszczeń – zarówno dym papierosowy, jak i aromatyczny olejek czy świeca mogą wywołać skurcz oskrzeli.

Jeśli spotkamy się z najbliższą rodziną, z osobami, z którymi nie mieszkamy pod wspólnym dachem, warto zapamiętać 3 NIE:

  • Nie całujemy się – zachowajmy dystans, ograniczamy w ten sposób transmisję wirusa (pamiętajmy, że możemy przenosić go, sami nie mając objawów)
  • Nie śpiewamy – w wydychanym podczas śpiewu powietrzu, może być więcej cząstek wirusa
  • Nie łamiemy się opłatkiem z innymi osobami – zdezynfekujmy ręce przed wzięciem opłatka, złóżmy życzenia, ale każdy niech trzyma swój kawałek opłatka.

Zapamiętajmy też 3 zasady na TAK:

  • Wietrzmy pomieszczenia, w którym się spotykamy przy świątecznym stole – eksperci zalecają, by raz na godzinę wietrzyć pokój przez 10 minut, ale rekomendują też wychodzenie na świeże powietrze, spacery – może zamiast spotykać się na ciasto i kawę z ulubioną ciocią, lepiej zaprosić ją na spacer?
  • Jedzmy i pijmy z umiarem – by uniknąć interwencji medycznych w tym trudnym czasie pandemii. To zalecenie ma szczególne znaczenie dla osób z chorobami przewlekłymi – z zespołem metabolicznym i chorobami krążenia.
  • Regularnie przyjmujmy leki, jeśli chorujemy przewlekle i monitorujmy stan zdrowia, np. ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem, poziom glikemii u chorych na cukrzycę.

Koniec roku to również czas podsumowań i postanowień noworocznych. Pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni zapisać na swojej liście przynajmniej 5 postanowień dotyczących ich zdrowia:

  1. Będę regularnie przyjmował leki
  2. Skontaktuję się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby skontrolował stan mojego zdrowia
  3. Zapiszę się na badania kontrolne – np. badanie krwi
  4. Będę chodził na spacery przynajmniej 30 minut dziennie.
  5. Będę się zdrowo odżywiał i pił 2,5 litra wody dziennie.

Pandemia COVID-19 nie skończy się z dnia na dzień, nawet gdy dostępna już będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Warto zrobić wszystko, aby w nowym roku zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i pozostać w dobrym zdrowiu.

Kampanię „Badaj Się i Lecz” tworzy koalicja wielu organizacji pacjentów: Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie „Udarowcy. Liczy się wsparcie”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc „Oddech”, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc oraz prowadzących portale: mojacukrzyca.org, cukrzyca.pl i dietolog.pl. Honorowym patronatem objęły ją: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Partnerem wspierającym kampanię jest Boehringer Ingelheim.

Print Friendly, PDF & Email