Święta Łucja w Gdańsku

Święta Łucja w Gdańsku
Fot. Adminstrator

Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami. Do Gdańska po raz kolejny zawita orszak Św. Łucji.

Mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z południowej Szwecji już w poniedziałek, drugiego grudnia. Orszak Świętej Łucji pojawi się na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz na ulicy Długiej i Długim Targu między 16.30 a 17.15.

Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar. Kalmar jest miastem w południowo-wschodniej Szwecji.

Poza pochodem ulicami Gdańska, orszak Św. Łucji tradycyjnie spotka się z Prezydent Miasta Gdańska, Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska, a także odwiedzi szkoły podstawowe i firmy. Orszak odwiedzi Gdańsk już po raz dwudziesty siódmy.

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok.

Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje nadejście Świąt Bożego Narodzenia.

Print Friendly, PDF & Email