Światowid był i jest domem kultury dla każdego. FOTORELACJA

EDK, EOK, WOK, CKiWM czy CSE. Tak na przestrzeni sześciu dekad zmieniała się nazwa Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, które dziś świętowało swoje 60. lecie. Nie brakowało wspomnień, życzeń i nagród dla zasłużonych. Gwiazdą wieczoru był Jacek Cygan z zespołem. To nie koniec obchodów. Już jutro 17 września placówka zaprasza na drzwi otwarte, podczas których każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą Światowida, ale także okazją do zobaczenia pracy instytucji od kuchni.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA.


FILM JUBILEUSZOWY

Jubileusz 60. lecia Światowida to ważne wydarzenie. Nie tylko dla naszych pracowników, ale mam andzieję, ze również dla mieszkańców naszego miasta i regionu. Jest to przyczynek do tego, że możemy się wspólnie spotkać i powspominać. Jest to czas, ze w jednym miejscu mogą spotkać się ci, którzy na co dzień tworzą to miejsce, wspierają nas w działaniu jak również tych, którzy nas odwiedzają korzystając każdego dnia z naszej oferty. Istotne jest również to, ze nasze trwanie przez te sześćdziesiąt lat, pokazuje, jak zmieniło się uczestnictwo w kulturze, jak zmieniły się oczekiwania i odbiorcy kultury – mówił podczas inauguracji jubileuszu Dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk. – Przez te 60 lat, jedno się nie zmieniło, Światowid zawsze chciał i nadal chce być domem dla kultury. Miejscem w którym można spotkać kulturę wysoką jak również tą popularną, masową – ale przede wszystkim drugiego człowieka dodał dyrektor.

Światowid na swój sukces pracuje od lat. Każdego roku, przygotowując ofertę kulturalną nieopowiadającą oczekiwaniom i potrzebom swoich odbiorców.

– Światowid nigdy nie był jedynie miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczestników działających tu sekcji, widzów i pracowników – dodał dyrektor.

Antoni Czyżyk w swoim przemówieniu inaugurującym obchody jubileuszu, przypomniał również, że na przestrzeni lat, pomimo wielu zmian, w istocie instytucja pozostała taka sama. – Zmienił się świat, zmieniliśmy się my i nasze oczekiwania. Wciąż pragniemy się wzruszać, zadziwiać, doznawać różnych emocji ale ważne jest to coś, jak, gdzie i kiedy to wszystko się dzieje – mówił dyrektor.

POSŁUCHAJ CAŁEGO WYSTAPIENIA DYREKTORA CSE ŚWIATOWID ANTONIEGO CZYŻYKA

– Od samego początku Światowid odpowiadał na potrzeby aktualne, bieżące w wymiarze kultury, wychowania, twórczości kulturalnej, ale też bardzo mocno starał się wyprzedzać, inspirować i perspektywicznie patrzeć w przyszłość – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek przekonywał, że oferta, jaką Światowid dysponuje doskonale rzutuje nie tylko lokalnie, ale również bardzo mocno zewnętrznie.

– To co Światowid przedstawia w swoim kalendarzu wydarzeń w roku, bardzo dobrze rzutuje na zewnątrz – nie tylko w Polsce ale również międzynarodowo – podsumował marszałek.

POSŁUCHAJ CAŁEGO WYSTAPIENIA MARSZAŁKA GUSTAWA MARKA BRZEZINA

O roli jaką na przestrzeni lat odgrywał Światowid w mieście w swoim przemówieniu mówił też Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

– Od kiedy pamiętam, „Światowid” był znany od zawsze zarówno przez młodych jak i starszych. Dyskoteka, wypożyczalnia kaset wideo, filia biblioteki, sala gimnastyczna, kino i wiele innych. To wszystko przez lata kształtowało szeroko rozumianą kulturę w naszym mieście. Po dziś dzień chyba nie ma chyba nikogo, kto by w naszym mieście nie wiedział czym jest Światowid. Gdy się tak zastanowimy przez chwilę to zdamy sobie sprawę, jak wiele przez te wszystkie lata Światowid zrobił dla naszej społeczności – powiedział.

POSŁUCHAJ CAŁEGO WYSTĄPIENIA WITOLDA WRÓBLEWSKIEGO PREZYDENTA ELBLAGA

W drugiej części uroczystości, pamiątkowe statuetki i dyplomy odebrali najbardziej zasłużeni dla Światowida oraz długoletni pracownicy, wśród których kilkoro z nich pracuje w placówce blisko trzydzieści lat.

Na zakończenie – w części artystycznej, wystąpił Jacek Cygan z zespołem, który zaprezentował specjalny program artystyczny pn. „Odnawiam dusze”, w którym to znalazły się utwory autorstwa Jacka Cygana w wykonaniu m.in.: Anny Jurksztowicz, Kamili Klimczak, beaty Rybotyckiej, Marcina Januszkiewicza czy Krzysztofa Kwiatkowskiego. O oprawę muzyczną wydarzenia dbał Kameleon Quintet p/k Radosława Labahua.

Więcej zdjęć z jubileuszu już wkrótce.

Drugi dzień świętowania – dzień otwarty

17 września (sobota) w godzinach od 10.00 do 14.00 na Dzień Otwarty. W programie m.in. warsztaty plastyczne, filmowe, gry i zabawy oraz pokazy taneczne i zwiedzanie Światowida. Na wszystkich chętnych czekać będą także nasze wystawy oraz ekspozycje multimedialne w Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Wstęp wolny.

Dzień Otwarty „Światowida” będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z naszymi propozycjami, ale także okazją do zobaczenia pracy instytucji od kuchni. Zapraszamy do poznania pracy działów CSE „Światowid”, w tym Kina Światowid, Centrum Tańca Promyk, Centrum Aktywności Społecznej oraz Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Kino Światowid zaprasza chętnych na warsztaty kreatywne związane z historią kina, a właściwie z jego początkami. Uczestnicy zajęć przygotowywać będą różnego rodzaju zabawki optyczne, latarenki magiczne i inne przedmioty pokazujące jak działa kino.

Jeśli lubisz taniec i aktywność to propozycja Centrum Tańca Promyk jest właśnie dla Ciebie! Na holu głównym CT Promyk zaprezentuje bogatą ofertę sekcji tanecznych i sportowo-fitnessowych. Co zobaczymy? Pokazy gimnastyczek, pokaz formacji JANTAR Elbląg, warsztaty z tańca towarzyskiego, pokazy par EKT „Jantar”, pokaz zespołu TT Dance, pokaz zespołu tańca nowoczesnego – „Blefik”, warsztaty z tańca nowoczesnego – hip-hop, warsztaty Dziecięcej Akademii Tańca, pokaz grupy Latino Girls, pokaz zespołu tańca nowoczesnego – „Blefik Kids”, warsztaty z Rytmiki, pokaz grupowy – gimnastyczek.

Dzień Otwarty „Światowida” będzie okazją do zapoznania się z nową ofertą zajęć i warsztatów, do poznania instruktorów i zapisania się na wybrane zajęcia oraz do zobaczenia jak wyglądają sale i pracownie artystyczne. To wszystko zaprezentuje Centrum Aktywności Społecznej w strefie dla najmłodszych. Oczywiście nie zabraknie zabaw i gier!

Regionalna Pracownia Digitalizacji zabierze wszystkich chętnych w wyjątkową podróż w czasie. W ramach zakończonej niedawno rozbudowy w CSE „Światowid” w Elblągu powstała przestrzeń do stacjonarnej prezentacji cyfrowych wizerunków cennych skarbów. Tam prezentowana jest obecnie pierwsza multimedialna wystawa „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”. Za pośrednictwem m.in. holoboksa i piramid holograficznych będzie można obejrzeć przedmioty związane z mieszkańcami i powojennym miastem.

Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze nowego oblicza „Światowida” organizatorzy zaoraszają do poznania nowych przestrzeni. W ramach rozbudowy powstała trzecia sala kinowa, nowe pracownie plastyczne i przestrzenie wystawiennicze. Oprowadzanie w godz.: 10:30, 11:30, 12:30 i 13:30. Zbiórka chętnych w holu głównym. Zwiedzanie trwa ok. 30 minut.

Dzień otwarty potrwa do godziny 14:00.

Print Friendly, PDF & Email