EDK, EOK, WOK, CKiWM czy CSE. Tak na przestrzeni sześciu dekad zmieniała się nazwa Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, które dziś świętowało swoje 60. lecie. Nie brakowało wspomnień, życzeń i nagród dla zasłużonych. Gwiazdą wieczoru był Jacek Cygan z zespołem. To nie koniec obchodów. Już jutro 17 września placówka zaprasza na drzwi otwarte, podczas których każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą Światowida, ale także okazją do zobaczenia pracy instytucji od kuchni.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA.
– Jubileusz 60. lecia Światowida to ważne wydarzenie. Nie tylko dla naszych pracowników, ale mam andzieję, ze również dla mieszkańców naszego miasta i regionu. Jest to przyczynek do tego, że możemy się wspólnie spotkać i powspominać. Jest to czas, ze w jednym miejscu mogą spotkać się ci, którzy na co dzień tworzą to miejsce, wspierają nas w działaniu jak również tych, którzy nas odwiedzają korzystając każdego dnia z naszej oferty. Istotne jest również to, ze nasze trwanie przez te sześćdziesiąt lat, pokazuje, jak zmieniło się uczestnictwo w kulturze, jak zmieniły się oczekiwania i odbiorcy kultury – mówił podczas inauguracji jubileuszu Dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk. – Przez te 60 lat, jedno się nie zmieniło, Światowid zawsze chciał i nadal chce być domem dla kultury. Miejscem w którym można spotkać kulturę wysoką jak również tą popularną, masową – ale przede wszystkim drugiego człowieka dodał dyrektor.
Światowid na swój sukces pracuje od lat. Każdego roku, przygotowując ofertę kulturalną nieopowiadającą oczekiwaniom i potrzebom swoich odbiorców.
– Światowid nigdy nie był jedynie miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczestników działających tu sekcji, widzów i pracowników – dodał dyrektor.
Antoni Czyżyk w swoim przemówieniu inaugurującym obchody jubileuszu, przypomniał również, że na przestrzeni lat, pomimo wielu zmian, w istocie instytucja pozostała taka sama. – Zmienił się świat, zmieniliśmy się my i nasze oczekiwania. Wciąż pragniemy się wzruszać, zadziwiać, doznawać różnych emocji ale ważne jest to coś, jak, gdzie i kiedy to wszystko się dzieje – mówił dyrektor.
– Od samego początku Światowid odpowiadał na potrzeby aktualne, bieżące w wymiarze kultury, wychowania, twórczości kulturalnej, ale też bardzo mocno starał się wyprzedzać, inspirować i perspektywicznie patrzeć w przyszłość – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Marszałek przekonywał, że oferta, jaką Światowid dysponuje doskonale rzutuje nie tylko lokalnie, ale również bardzo mocno zewnętrznie.
– To co Światowid przedstawia w swoim kalendarzu wydarzeń w roku, bardzo dobrze rzutuje na zewnątrz – nie tylko w Polsce ale również międzynarodowo – podsumował marszałek.
O roli jaką na przestrzeni lat odgrywał Światowid w mieście w swoim przemówieniu mówił też Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
– Od kiedy pamiętam, „Światowid” był znany od zawsze zarówno przez młodych jak i starszych. Dyskoteka, wypożyczalnia kaset wideo, filia biblioteki, sala gimnastyczna, kino i wiele innych. To wszystko przez lata kształtowało szeroko rozumianą kulturę w naszym mieście. Po dziś dzień chyba nie ma chyba nikogo, kto by w naszym mieście nie wiedział czym jest Światowid. Gdy się tak zastanowimy przez chwilę to zdamy sobie sprawę, jak wiele przez te wszystkie lata Światowid zrobił dla naszej społeczności – powiedział.
W drugiej części uroczystości, pamiątkowe statuetki i dyplomy odebrali najbardziej zasłużeni dla Światowida oraz długoletni pracownicy, wśród których kilkoro z nich pracuje w placówce blisko trzydzieści lat.
Na zakończenie – w części artystycznej, wystąpił Jacek Cygan z zespołem, który zaprezentował specjalny program artystyczny pn. „Odnawiam dusze”, w którym to znalazły się utwory autorstwa Jacka Cygana w wykonaniu m.in.: Anny Jurksztowicz, Kamili Klimczak, beaty Rybotyckiej, Marcina Januszkiewicza czy Krzysztofa Kwiatkowskiego. O oprawę muzyczną wydarzenia dbał Kameleon Quintet p/k Radosława Labahua.
Więcej zdjęć z jubileuszu już wkrótce.
Drugi dzień świętowania – dzień otwarty
17 września (sobota) w godzinach od 10.00 do 14.00 na Dzień Otwarty. W programie m.in. warsztaty plastyczne, filmowe, gry i zabawy oraz pokazy taneczne i zwiedzanie Światowida. Na wszystkich chętnych czekać będą także nasze wystawy oraz ekspozycje multimedialne w Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Wstęp wolny.
Dzień Otwarty „Światowida” będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z naszymi propozycjami, ale także okazją do zobaczenia pracy instytucji od kuchni. Zapraszamy do poznania pracy działów CSE „Światowid”, w tym Kina Światowid, Centrum Tańca Promyk, Centrum Aktywności Społecznej oraz Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Kino Światowid zaprasza chętnych na warsztaty kreatywne związane z historią kina, a właściwie z jego początkami. Uczestnicy zajęć przygotowywać będą różnego rodzaju zabawki optyczne, latarenki magiczne i inne przedmioty pokazujące jak działa kino.
Jeśli lubisz taniec i aktywność to propozycja Centrum Tańca Promyk jest właśnie dla Ciebie! Na holu głównym CT Promyk zaprezentuje bogatą ofertę sekcji tanecznych i sportowo-fitnessowych. Co zobaczymy? Pokazy gimnastyczek, pokaz formacji JANTAR Elbląg, warsztaty z tańca towarzyskiego, pokazy par EKT „Jantar”, pokaz zespołu TT Dance, pokaz zespołu tańca nowoczesnego – „Blefik”, warsztaty z tańca nowoczesnego – hip-hop, warsztaty Dziecięcej Akademii Tańca, pokaz grupy Latino Girls, pokaz zespołu tańca nowoczesnego – „Blefik Kids”, warsztaty z Rytmiki, pokaz grupowy – gimnastyczek.
Dzień Otwarty „Światowida” będzie okazją do zapoznania się z nową ofertą zajęć i warsztatów, do poznania instruktorów i zapisania się na wybrane zajęcia oraz do zobaczenia jak wyglądają sale i pracownie artystyczne. To wszystko zaprezentuje Centrum Aktywności Społecznej w strefie dla najmłodszych. Oczywiście nie zabraknie zabaw i gier!
Regionalna Pracownia Digitalizacji zabierze wszystkich chętnych w wyjątkową podróż w czasie. W ramach zakończonej niedawno rozbudowy w CSE „Światowid” w Elblągu powstała przestrzeń do stacjonarnej prezentacji cyfrowych wizerunków cennych skarbów. Tam prezentowana jest obecnie pierwsza multimedialna wystawa „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”. Za pośrednictwem m.in. holoboksa i piramid holograficznych będzie można obejrzeć przedmioty związane z mieszkańcami i powojennym miastem.
Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze nowego oblicza „Światowida” organizatorzy zaoraszają do poznania nowych przestrzeni. W ramach rozbudowy powstała trzecia sala kinowa, nowe pracownie plastyczne i przestrzenie wystawiennicze. Oprowadzanie w godz.: 10:30, 11:30, 12:30 i 13:30. Zbiórka chętnych w holu głównym. Zwiedzanie trwa ok. 30 minut.
Dzień otwarty potrwa do godziny 14:00.