Świadczenie z ZUS jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Świadczenie z ZUS jeszcze przed Bożym Narodzeniem
Fot. Pixabay

Osoby, których emerytura lub renta wypłacane są 25 grudnia nie muszą się obawiać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak co roku, dołożył starań, żeby pieniądze trafiły do wszystkich przed świętami. Warto pamiętać, że dzień przed Wigilią Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS będzie dostępne do godz. 15:00.

Jeszcze 20 grudnia ZUS przekaże Poczcie emerytury i renty, które doręczane będą przez listonoszy. Ci, którzy pobierają je na rachunek bankowy również mogą spać spokojnie. Przelewy do banków ZUS wyśle 22 grudnia.

Do końca grudnia pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia 2023 r. 28 grudnia ZUS przekaże środki na Pocztę, a przelewy na rachunki bankowe zrealizuje 29 grudnia.

Przelew na konto to gwarancja terminowego otrzymania świadczenia. Jeśli klienci ZUS skarżą się, że nie dostali emerytury na czas, zazwyczaj oznacza to, że przekaz pocztowy został późno dostarczony do domu lub czeka nieodebrany na poczcie. Bywa, że senior wyjeżdża i świadczenia nie ma kto odebrać. Wówczas pieniądze mogą trafić z powrotem do ZUS. Przelew na rachunek wyklucza takie sytuacje. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu zwiększa ryzyko kradzieży lub oszustwa. Zwiększone ubankowienie pozwala także na ograniczenie kosztów związanych z obrotem gotówkowym ponoszonym przez budżet, czyli wszystkich obywateli.

W każdej chwili można zmienić formę pobierania świadczenia i wskazać rachunek w banku zamiast operatora pocztowego. Nie ma także przeszkód, aby zmienić numer rachunku bankowego. Można to zrobić wypełniając „Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (formularz ZUS EZP).

W razie pytań i wątpliwości do dyspozycji klientów pod nr telefonu 22 560 16 00 są konsultanci z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Przypominamy, że 23 grudnia będą oni dostępni krócej, bo do godz. 15:00.

Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email