„Svenska Dagbladet”: W Szwecji najwyższy wskaźnik zachorowań na COVID-19 w Europie Zachodniej

„Svenska Dagbladet”: W Szwecji najwyższy wskaźnik zachorowań na COVID-19 w Europie Zachodniej
Fot. Pixabay

Najwyższy w Europie Zachodniej wskaźnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, wynoszący już 600, odnotowywany jest w Szwecji – pisze w czwartek dziennik „Svenska Dagbladet”. W tym dniu rząd zdecydował o wznowieniu nauki w szkołach średnich.

Według szwedzkiej gazety, która powołuje się na dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w Europie liczba zakażeń COVID-19 per capita jest obecnie wyższa jedynie w Serbii, na Węgrzech, w Estonii oraz w Czechach. Jednocześnie – jak zauważa autor artykułu – mniej ponuro wyglądają statystyki ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Na początku marca Szwecja odnotowywała 32 zgony na milion mieszkańców, podczas gdy średnia w Europie wynosiła 51. Zdaniem głównego epidemiologa Szwecji Andersa Tegnella mniejsza liczba zgonów „ma najpewniej związek z zaszczepieniem mieszkańców domów opieki”.

Wysoki wskaźnik zakażeń na COVID-19 i rosnąca liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii (291 pacjentów, wzrost o 27 w ciągu tygodnia) nie spowodował wprowadzenia przez władze radykalnych restrykcji. Tegnell powiedział we wtorek, że nowe obostrzenia nie są planowane na święta wielkanocne.

W czwartek minister edukacji Anna Ekstroem ogłosiła decyzję o wznowieniu stacjonarnej nauki w szkołach średnich. – Szkoła jest miejscem o wysokim znaczeniu społecznym, a każdy dzień fizycznej obecności jest ważny – tłumaczyła. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że powrót uczniów nie spowoduje rozluźnienia sanitarnego. – Będziemy zachęcać do lekcji na świeżym powietrzu – dodała.

Komentator polityczny Szwedzkiego Radia Tomas Ramberg określił decyzję o powrocie uczniów do szkół jako „zaskakującą”. – To odważny krok, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz brak przestrzegania zaleceń przez ludzi – uważa Ramberg.

Władze Szwecji, które podczas pierwszej fali epidemii w 2020 roku nie zdecydowały się na zamknięcie społeczeństwa, od stycznia obecnego roku wprowadziły pierwsze radykalne restrykcje. Zakazano sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 20:00, a także znacznie ograniczono liczbę osób mogących przebywać w sklepach. Na granicach od podróżnych wymagany jest negatywny test na COVID-19. Po roku dyskusji zalecono stosowanie maseczek. Rząd przygotował także przepisy umożliwiające zamykanie działalności gospodarczej.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email