Sutkowski: Musimy się liczyć ze zwiększoną falą zakażeń COVID-19

Sutkowski: Musimy się liczyć ze zwiększoną falą zakażeń COVID-19
Fot. Pixabay

Musimy się liczyć ze zwiększoną falą zakażeń COVID-19 – powiedział w niedzielę PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski. Dodał, że ma nadzieję, że trzecia fala będzie niższa niż jesienią.

Jak podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły 7 038 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu, gdzie odnotowano ich 1 339. Zmarły 94 osoby. Ostatniej doby wykonano 37,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 9 736 testów antygenowych.

W ocenie Sutkowskiego to duża liczba zakażeń jak na weekendowe dane i średnią liczbę wykonanych testów. Jego zdaniem weekendowa liczba zgonów jest nieadekwatna do obecnej sytuacji. – Po liczbie osób hospitalizowanych, po zwiększonej liczbie osób pod respiratorami oraz zwiększonej liczbie wykonanych testów wnioskuję, że pandemia przyrasta – dodał.

Według prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dalszy rozwój pandemii zależy „w największym stopniu od nas samych, od naszej dyscypliny, solidarności, odpowiedzialności”.

– Musimy się liczyć ze zwiększoną falą zakażeń. Jesteśmy w przedbiegu trzeciej fali, miejmy tylko nadzieję, że będzie ona niższa niż jesienią – powiedział. (PAP)

Olga Łozińska
Print Friendly, PDF & Email