Sukces olsztyńskich chirurgów szczękowych

Sukces olsztyńskich chirurgów szczękowych
Fot. Pixabay

Ponad dwanaście godzin trwała skomplikowana operacja rekonstrukcji ubytku połowiczego twarzy, która odbyła się 22 stycznia w olsztyńskim szpitalu miejskim. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

Operację przeprowadził zespół pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko – Pacjentka miała problemy estetyczne, po operacji nowotworowej usunięto kości żuchwy, policzek, pół języka, dno jamy ustnej i staw skroniowo – żuchwowy – opisywała sytuację w porannym programie na antenie TVP Olsztyn doktor Małyszko.

Ubytek połowiczny twarzy u 52-letniej pacjentki powstał po przebytym leczeniu radykalnym nowotworu głowy. Kobieta, poza dużym defektem estetycznym twarzy, miała znacznie upośledzone funkcje odżywiania i mowy.

– Od 2010 roku szukałam pomocy – mówiła pacjentka na antenie TVP Olsztyn. – Gdy usłyszałam o pani doktor Małyszko to odzyskałam nadzieję na w miarę normalne życie.

Do przeprowadzenia tej operacji lekarze przygotowywali się od dwóch miesięcy. Było to skomplikowane przedsięwzięcie, które składało się z trzech faz leczenia operacyjnego. Pierwszym elementem było leczenie operacyjne wady zgryzu czyli ustawienie prawidłowo szczęk. Kolejno lekarze uzupełnili brakującą stronę żuchwy przeszczepem unaczynionym z kości strzałki na zespoleniach naczyniowych. Ostatnim etapem było wszczepienie dwóch indywidualnych implantów stawów skroniowo – żuchwowych dla przywrócenia funkcji. Połączenie zabiegów dało pacjentce komfort jednoczesnej korekty wszystkich zniekształceń w obrębie twarzoczaszki. Operacja została przeprowadzona przy użyciu najnowszych metod CAD/CAM czyli komputerowego planowania operacji z jednoczesnym wykonaniem złożonych indywidualnych implantów do rekonstrukcji kości żuchwy i stawów skroniowo – żuchwowych.

– To było bardzo trudne i skomplikowane przedsięwzięcie – opisywała doktor Małyszko – Nie ma zagrożenia życia, ale na efekty końcowe musimy poczekać około tygodnia. Teraz pacjentkę czeka gojenie ran i rehabilitacja, która potrwa około miesiąca.

Źródło: olsztyn.eu

Fot. zdjęcie poglądowe do artykułu

Print Friendly, PDF & Email