Stypendia Pomostowe na I rok studiów dla zdolnych z małych miejscowości

Stypendia Pomostowe na I rok studiów dla zdolnych z małych miejscowości
Fot. pixabay.com

Ponad 500 stypendiów wartych 7 tysięcy złotych rocznie może otrzymać 500 zdolnych, niezamożnych maturzystów z małych miejscowości. Do 16 sierpnia trwa rekrutacja do programu Stypendiów Pomostowych.

Wnioski on-line mogą składać osoby, które podejmują studia stacjonarne na pierwszym roku. Formularze znajdują się tutaj.

O stypendia mogą ubiegać się osoby pochodzące z niezamożnych rodzin, które ukończyły liceum, technikum lub szkołę branżową II stopnia w 2022, uzyskując minimum 100 punktów na maturze, i zostaną przyjęte w roku akademickim 2022/2023 na I rok studiów stacjonarnych w polskich publicznych uczelniach akademickich. Wsparcie kierowane jest do osób mieszkających na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców, w niezamożnej rodzinie, gdzie dochód na osobę nie przekracza 2 107 zł brutto.

Ponadto osoba ubiegająca się o stypendium musi spełniać jeden z następujących warunków:

– pochodzić z rodziny byłego pracownika PGR,

– być uczestnikiem finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej,

– być członkiem rodziny wielodzietnej lub wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka,

– posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.

Stypendia wypłacane będą w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego. Wsparcie młodzieży akademickiej przewidziano również podczas dalszej edukacji. Stypendyści, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich, a także warsztatów i szkoleń rozwijających kompetencje przydatne w późniejszej karierze zawodowej.

Dotychczas, w ramach programu, przyznano ponad 26 tysięcy różnego rodzaju stypendiów, w tym ponad 18 tysięcy na pierwszy rok studiów. Na realizację jego dwudziestu edycji Partnerzy przeznaczyli ponad 131 milionów zł.

Programem zarządza Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Narodowym Bankiem Polskim, Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją BNP Paribas, Koalicją lokalnych organizacji pozarządowych przy wsparciu organizacyjnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

kol/ ekr/
Print Friendly, PDF & Email