Stworzono światową mapę dostępności architektonicznej

Stworzono światową mapę dostępności architektonicznej
fot. pixabay.com

W ramach trwającej konferencji Zero Project 2022 w Wiedniu po nazwą „Polityki publiczne poprawiające ramy prawne dla dostępności”, stworzono mapę miejsc dostępnych dla osób poruszających się na wózkach.  Mapa dostępna jest w 32 językach i działa na całym świecie.

Ponad 15% światowej populacji to osoby z niepełnosprawnościami. Informacje o dostępności miejsc publicznych są dla tej grupy osób bardzo ważne, a jednocześnie trudne do znalezienia. Dzięki mapie dostępności udało się wypełnić lukę informacyjną w zakresie dostępności.

Każdy może współtworzyć i oznaczać miejsca publiczne na całym świecie zgodnie z ich dostępnością dla wózków inwalidzkich. Kryteria oznaczania miejsc oparte są na prostym systemie sygnalizacji świetlnej:

  • Zielony –  pełni dostępne dla osób poruszających się na wózkach;
  • Pomarańczowy – częściowo dostępne dla osób poruszających się na  wózkach;
  • Czerwony – niedostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Miejsca, które nie zostały jeszcze oznaczone zgodnie z dostępnością dla osób poruszających się na wózkach, mają szary znacznik. Każdy może je szybko i łatwo oznaczyć. Zebrane w ten sposób informacje są łatwe do zrozumienia, dostępne bezpłatnie i można je swobodnie udostępniać.

Mapa dostępna jest na stronie internetowej po adresem https://wheelmap.org/.

funduszeeuropejskie.gov.pl
Print Friendly, PDF & Email