Strażacy ćwiczyli na składowisku odpadów łatwopalnych

Pożar wózka widłowego, przeniesienie ognia na składowisko odpadów i jedna osoba poszkodowana. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych w środę (20 października) na terenie przedsiębiorstwa ML Polyolefins w Gronowie Górnym. Cała akcja zakończyła się sukcesem. Jej celem było przede wszystkim sprawdzenie organizacji i warunków przeprowadzania działań ratowniczych mając do czynienia ze składowiskiem odpadów łatwopalnych, jakimi są tworzywa sztuczne.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że źródłem ognia była rozszczelniona butla gazowa na wózku widłowym. Wskutek pożaru obrażeń doznał operator sztaplarki. Ogień miał przenieść się również na składowisko odpadów z tworzyw sztucznych. Pracownicy przedsiębiorstwa powiadomili służby i podjęli próbę ugaszenia pożaru.

– Działania straży pożarnej skupiły się na ewakuacji poszkodowanego oraz opanowaniu ognia i jego ugaszeniu. Celem akcji było przećwiczenie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego, które znajduje się w pobliżu oraz na terenie zakładu. Jesteśmy zadowoleni z postawy pracowników i działań strażaków – wskazuje st. kpt. Piotr Woliński z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu, dowódca akcji.

Ćwiczenia przeprowadzono na terenie przedsiębiorstwa ML Polyolefins w Gronowie Górnym. Zajmuje się ono gospodarką odpadami z tworzyw sztucznych, a głównym obszarem działalności jest produkcja regranulatów polipropylenowych. ML Polyolefins jako przedsiębiorstwo recyklingowe jest liderem w produkcji polipropylenu z surowców wtórnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecne moce produkcyjne określane są na 25 tysięcy ton rocznie.

– ML Polyolefins wciąż zwiększa moce przerobowe, dlatego też nagromadzenie materiałów łatwopalnych jest duże. Nowa organizacja składowisk odpadowych powoduje, że musimy być bardzo wyczuleni na zjawiska, które mogą doprowadzić do pożaru – mówi Krzysztof Bogusławski, inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej ML Polyolefins.

Tym samym strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Elblągu mogli odbyć ćwiczenia z zakresu gaszenia pożaru składowiska tworzyw sztucznych, które są materiałem silnie łatwopalnym. W sumie w akcji uczestniczyły trzy zastępy straży pożarnej z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Patrycja Ochab ML Polyolefins
Print Friendly, PDF & Email