Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki" świętowało 25 lecie swojej działalności!

Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki" świętowało 25 lecie swojej działalności!
Fot. nadesłane

25 lat działalności Iławskiego Klubu Amazonek to niezliczone spotkania integracyjne, wyjazdy, turnusy, pikniki, wydarzenia sportowe, pielgrzymki, a także konferencje i wykłady. – Nie ma szczepionki na raka, za to jest profilaktyka – zgodnie podkreślają Panie.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Anna Tybińkowska – Dyrektor NU-MED Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu, Dawid Kopaczewski – Burmistrz Iławy, Jacek Zachariasz – Dyrektor Powiatowego Szpitala w Iławie oraz Stowarzyszenia Amazonek z Elbląga, Działdowa i Ostródy.

Fot. nadesłane

Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za wieloletnią współpracę.

Fot. nadesłane

Wykład poświęcony profilaktyce wygłosiła dr n. med. Justyna Zygoń, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, onkologicznej oraz  chirurgii piersi.

Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki” jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Amazonki z siedzibą w Poznaniu oraz Warmińsko-Mazurskiej Unii Amazonek. Obecnie zrzesza 40 osób.

– Stowarzyszenie zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętą rehabilitacją psychofizyczną. Rehabilitacja w naszym Klubie to ważna forma terapii, podnosząca sprawność ruchową, wywołująca radość i zadowolenie. Wiemy, że „Ruch jako lek nie ma substancji ani opakowania. Przekazanie go choremu wraz z osobowością i sercem czyni ten lek niezastąpionym.”  – mówi Adela Kowalska, Prezes Stowarzyszenia.

Anna Tybińkowska, Dyrektor NU-MED Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu, podkreśliła, że Rola Amazonek jest nie do przecenienia – Historia każdej Amazonki to historia z której wszyscy możemy czerpać. Kobiety, które doświadczyły w swoim życiu choroby nowotworowej, uczą nas nie tylko wiedzy o człowieku, ale i empatii. Nasz ośrodek może poszczycić się najlepszymi metodami leczenia i bardzo dbamy, by każdy z naszych pacjentów czuł się, głęboko zaopiekowany. Taka nauka płynie właśnie od Amazonek. Drogie Panie, uczycie nas i wskazujecie kierunek, w którym chcemy podążać. Dziękujemy za Was i Waszą mądrość.

Nowotwór nadal budzi strach, lęk i rozpacz. – Silny stres jaki odczuwamy, to duży uraz psychiczny. Wtedy bardzo ważna jest nasza psychika, jej wsparcie w procesie zdrowienia. W obliczu choroby nie można być samotnym, trzeba otworzyć się na rodzinę, przyjaciół. Pozwolić, aby pomagał nam psycholog. W rzazie potrzeby Stowarzyszenie zapewnia kobietom profesjonalną pomoc psychologiczną, zatrudniając psychologów, którzy pracując różnymi metodami potrafią dać wiarę w siebie, wykorzenić złe emocje, pokonać strach, być szczęśliwym i dawać szczęście innym mimo choroby – mówi Barbara Podwojewska, Wiceprezes Stowarzyszenia.  

Fot. nadesłane

– Dziś „Amazonki” to grupa kobiet, która przez lata swojej systematycznej pracy na rzecz chorych wypracowała profesjonalizm i skuteczność działania, pięknie wpisana w panoramę naszego miasta. Działanie nasze obejmuje dwa bloki: to co robimy dla siebie jako organizacja samopomocowa oraz to co robimy dla innych, szczególnie w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki, bowiem „POMAGAJĄC INNYM POMAGAMY SOBIE” – podkreśla Adela Kowalska, Prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie od 2002 roku realizuje programy edukacyjne kształtujące zachowania prozdrowotne dotyczące wczesnego wykrywania raka piersi. Członkinie Klubu docierają do szerokiego kręgu kobiet w różnym wieku, różnych środowisk, ucząc dbałości o własne zdrowie. Współpracują ze specjalistami z dziedziny onkologii, psychologii i rehabilitacji, a także dbają o pozyskiwanie najnowszej wiedzy z dziedziny diagnostyki i metod leczenia.

– Łączy nas trudna walka z chorobą i chęć pomocy innym. Paradoksalnie dzięki chorobie można wiele zyskać: daje nam siłę, dobroć innych i przyjaźń – dodają Iławskie Amazonki.

Joanna Chłądzyńska
Rzecznik Prasowy Grupa NU-MED S.A.
Print Friendly, PDF & Email