Starostwo przyjazne niepełnosprawnym

Starostwo przyjazne niepełnosprawnym
Fot. powiat-lebork.com

W Lęborskim Starostwie trwa sukcesywne wdrażanie rozwiązań czyniącym urząd przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Do już istniejących udogodnień dołączyło kolejne przydatne urządzenie oraz nowa organizacja strony internetowej.

Czytnik automatyczny Zoomax Snow to kolejne urządzenie, które usprawni korzystanie z usług urzędu – tym razem osobom niedowidzącym. Urządzenie będące połączeniem wysokiej jakości tabletu ze skalibrowaną podstawą i oprogramowaniem OCR automatycznie przetwarzającym tekst na mowę mechaniczną pozwoli osobom niedowidzącym odczytać wszelkiego rodzaju instrukcje, teksty drukowane drobną czcionką, a także instrukcje wypełniania urzędowych dokumentów.

Zoomax Snow 12 to przenośna lupa elektroniczna, która zapewnia prawdziwą niezależność wizualną osobom niedowidzącym. Umożliwia łatwiejsze czytanie, pisanie, a nawet skanowanie zawartości całej strony. Dzięki cechom, takim jak 12-calowy wyświetlacz Full HD, powiększenie do 19x oraz prosty interfejs jest to sprzęt przydatny w wielu sytuacjach, w których odczytanie tekstu może być problemem.

Szczególnym ułatwieniem jest udźwiękowienie przycisków fizycznych, jak i tych na dotykowym ekranie. Dzięki stabilnej podstawie z doświetlonym obszarem roboczym, możliwe jest położenie oglądanego obiektu pod kamerą urządzenia, a także pisanie odręczne. Snow 12 rozpoznaje ponad 20 języków i czyta je męskim lub damskim głosem syntezatora.

To kolejne udogodnienie po funkcjonujących od dawna podjazdach, ułatwiających wjechanie do budynku wózkiem inwalidzkim, stanowiskiem komputerowym w holu starostwa o regulowanej wysokości, która umożliwia korzystanie z dostępu do internetu osobom na wózkach oraz funkcjonującej w Biurze Obsługi Interesanta pętli indukcyjnej, ułatwiającej komunikację z pracownikami obsługi klienta osobom korzystającym z aparatów słuchowych. W przypadku nowocześniejszych urządzeń pętla łączy się z aparatem automatycznie. W przypadku urządzeń starszej generacji, wystarczy przełączyć je jednym kliknięciem w tryb obsługi połączenia z pętlą. Ten rodzaj połączenia zapewnia niczym niezakłóconą komunikację głosową z urzędnikiem, eliminując zakłócenia i szumy tła. To kolejne udogodnienia, zgodne z polityką władz powiatu, czynienia systematycznie urzędu bardziej przyjaznego osobom niepełnosprawnym.

Nowe funkcjonalności zyskała także strona www. Strona internetowa Powiatu Lęborskiego została wyposażona w szereg udogodnień, poprawiających czytelność i interakcję z odbiorcą. Do dyspozycji, oprócz standardowego trybu graficznego, jest tryb tekstowy, wysokokontrastowy, przyjazny interfejs zmiany wielkości czcionki oraz przywracanie ustawień standardowych tekstu.

Zupełną nowością, skierowaną do osób niesłyszących, jest dostęp do tłumaczeń na język migowy. Po kliknięciu w ikonę przekreślonego ucha, mamy możliwość połączenia się z dostępnymi zalogowanymi on-line tłumaczami. Wprowadzone do tej pory udogodnienia to elementy poprawiające dostępność urzędu dla osób z niepełnosprawnościami. Od bieżącego roku są również dostępne transkrypcje tekstowe materiałów dźwiękowych oraz opisy sytuacyjne do materiałów fotograficznych, które mogą być odczytywane przez automatyczne systemy przetwarzania tekstu na mowę.

Źródło: powiat-lebork.com
Print Friendly, PDF & Email