Starość nie znaczy samotność

Starość nie znaczy samotność
Fot. lazarus.pl

Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza w Elblągu od 1 kwietnia realizuje projekt „Wysokiej jakości usługi społeczne dla osób starszych i rodzin w Elblągu”. Jest to inicjatywa skierowana głównie do osób samotnych, wykluczonych społecznie.

Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową działającą w obszarach pomocy społecznej i ochrony zdrowia. Podstawowym celem działania organizacji jest pomoc osobom starszym, chorym oraz niepełnosprawnym.

Projekt „Wysokiej jakości usługi społeczne dla osób starszych i rodzin” skierowany jest do osób 60+, które narażone są na wykluczenie ze społeczeństwa. Jest to inicjatywa, która ma szeroką gamę usług oraz warsztatów, mających na celu rozwiązywanie problemów oraz zrzeszanie osób starszych tak, aby nie czuły się one pozostawione same sobie. Do projektu zgłoszone zostały 42 osoby: 26 kobiet oraz 16 mężczyzn, z czego 6 osób niepełnosprawnych.

Seniorzy mogą uzyskać szczegółowe porady na tematy prawne, diabetologiczne, dietetyczne, a nawet wizerunkowe.

– Porady prawne mają na celu rozwikłanie trudnych sytuacji, gdzie osoby te nie mają możliwości skorzystania z takich bezpłatnych porad. Często dotyczą spraw windykacyjnych, kredytów, pożyczek w para bankach. Są to porady w różnych aspektach życia: w sprawach testamentu, przekazania czy darowizny – mówi dyrektor stowarzyszenia Jolanta Gołębiewska.

Osoby biorące udział w projekcie mogą czynnie uczestniczyć w warsztatach „szytych na miarę”. Jest to seria różnorodnych zajęć, między innymi: warsztaty artystyczne, taneczne, muzyczne, rękodzielnicze, integracyjne, komputerowe, kulinarne, warsztaty radzenia sobie ze stresem, a nawet warsztaty wizerunkowe.

– Prowadzone są zajęcia z usług kosmetycznych. Chcemy skoncentrować się głównie na pielęgnacji ciała w wieku senioralnym, pielęgnacji twarzy, mówimy z czego może taka osoba skorzystać, jak domowym sposobem uzyskać prostą, ale bardzo skuteczną maseczkę, która nie będzie kosztowała zbyt dużo, jak pielęgnować włosy, skórę, paznokcie. Będą warsztaty z wizażu i savoir vivre, które będą się skupiać na makijażu, na ubiorze – dodała dyrektor.

Dla seniorów przygotowane są przeróżne usługi opiekuńcze oraz asystenckie. Mogą oni skorzystać między innymi z instruktażu wykorzystania sprzętu rehabilitacyjnego, tak aby mogli samodzielnie wykonywać ćwiczenia, jak i również z usług typowo opiekuńczych. Należy do nich między innymi usługa „przyjazny sąsiad”.

– W projekcie duży nacisk kładziemy na animację lokalną, na zaangażowanie się, integrację ze środowiskiem lokalnym. Wybierzemy również osoby mieszkające blisko naszych beneficjentów, gdzie usługa przyjazny sąsiad będzie polegała na odwiedzaniu przez tych właśnie wolontariuszy, naszych uczestników projektu, tych którzy mają problem czy z chodzeniem czy z wykonywaniem obowiązków dnia codziennego. Tak aby wspierać, kontrolować, pomagać czy nawet zajrzeć, sprawdzić czy nic się nie stało. Dlatego w trakcie projektu wytypujemy pięciu uczestników, którzy będą odwiedzani przez pięciu przyjaznych sąsiadów – wyjaśnia w rozmowie z nami dyrektor stowarzyszenia.

W ramach wolontariatu będzie również dostępny dla podopiecznych „ciepły telefon”. Przyjaźni sąsiedzi będą wyposażeni w pięć senior fonów z abonamentami, z których będą dzwonili do najbardziej potrzebujących podopiecznych.

– Na beneficjentów czeka również psycholog. Jest to usługa bezpłatna często obejmująca przyjazdy do domu dla osób, które nie są w stanie przyjść na spotkanie – dodaje dyrektor.

W programie są również różnorodne wyjścia do kina, filharmonii czy też do planetarium. W celach integracyjnych uczestnicy będą się spotykać także podczas pikników, urodzin, świąt, różnego rodzaju jubileuszy czy też kół (historycznych lub podróżniczych), gdzie seniorzy będą mogli rozmawiać i dzielić się swoją pasją.

Print Friendly, PDF & Email