Stacja metra Młynów jednym z liderów dostępności 2021

Stacja metra Młynów jednym z liderów dostępności 2021
Fot. UM Warszawa

Syntezatory mowy w windach, mapy tyflograficzne, monitory o wysokim kontraście – te i inne rozwiązania zastosowane na stacji metra Młynów zadecydowały o przyznaniu tytułu Lidera Dostępności, tytułu przyznawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Konkurs „Lider Dostępności”, który odbył się po raz pierwszy w 2015 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących w Polsce ideę projektowania uniwersalnego, czyli zapewniającego komfort i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom budynków lub przestrzeni, także osobom ze szczególnymi potrzebami. Pierwszą nagrodę w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” przyznano właśnie stacji metra Młynów.

Stacja dla wszystkich

Stacja odcinka zachodniego linii metra M2 – Młynów od początku projektowana była pod kątem zastosowania rozwiązań zwiększających dostępność dla osób z niepełnosprawnością. Osoby mające problemy z mobilnością mogą bez trudu dostać się windami na stacje. Na stacji znajdziemy jej tyflograficzne mapy, opisaną alfabetem Braille’a, co ułatwia orientację w przestrzeni osobom niewidomym. Kolejnym ułatwieniem są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, korzystających z białej laski. Prowadzą od wejścia stacji do wind, map, biletomatów, toalet, jednej z bramek i na perony. Na poręczach schodów zastosowano informację w alfabecie Braille’a o miejscu, do którego prowadzą.

Mamy tu także nowe rodzaje bramek wejściowych. Pozbawione kołowrotków są przyjaźniejsze dla osób poruszających się na wózkach. Na końcu każdej z linii bramek znajduje się jedna szersza ułatwiająca wejście do strefy biletowej metra. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sposób trwały oznakowano kolorem kontrastowym strefę bezpieczną, znajduje się tam także pas świetlny wyznaczający krawędź peronu oraz pas wypukłych guzków.

Autorami projektu architektonicznego jest pracownia Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, zaś inwestorem jest m.st. Warszawa, reprezentowane przez Zarząd Transportu Miejskiego.

40 zgłoszeń

Do konkursu „Lider Dostępności 2021” zgłoszono blisko 40 obiektów. Kapituła konkursu przyznała 8 nagród i 2 wyróżnienia. Podczas finałowej gali, która odbyła się 13 października, wręczono nagrody w następujących kategoriach:

  • Architekt/urbanista: Krzysztof Chwalibóg
  • Przestrzeń publiczna – wyróżnienie: Park Miejski w Starogardzie Gdańskim
  • Duży obiekt użyteczności publicznej: stacja metra Młynów w Warszawie
  • Obiekt usług lokalnych: Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej, wyróżnienie: budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie
  • Obiekt biurowo-handlowy: „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Varso Place w Warszawie
  • Obiekt mieszkalny/hotelowy: Dom Marzeń w Gdyni
  • Obiekt zabytkowy: Muzeum Emigracji w Gdyni
UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email