„Środa z profilaktyką” w Krakowie

„Środa z profilaktyką” w Krakowie
Fot. Pixabay

Dziś (22 stycznia) w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego odbyła się „Środa z profilaktyką”, w ramach której panie mogły wykonać bezpłatną cytologię. To bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na wczesnym etapie wykryć raka szyjki macicy.

Poradnia ginekologiczna w godz. od 9:00 do 12:00 czekała na kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu trzech ostatnich lat nie wykonywały cytologii. Oprócz tego przy stoisku Małopolskiego Oddzialu Wojewódzkiego NFZ można było odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (każdy mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).

Cytologię można zrobić za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia pacjentki mogą umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem tel. 12 622 94 17.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich zbyt późno zgłosiła się do lekarza.

W ubiegłym roku w Małopolsce badanie wykonało 39 231 kobiet (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. pań. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ. Poza programem profilaktycznym z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet.

Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Źródło: krakow.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email