Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych – wskazuje NFZ. Więcej osób zmaga się jedynie z nadciśnieniem. Jak im zapobiec?
Środa z profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Fundusz na swojej stronie internetowej publikuje tego dnia praktyczne informacje nt. poszczególnych dolegliwości.
Przewlekłe bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej powszechnych i niezwykle dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu.
Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.
– Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza – czytamy na stronie NFZ.
W artykule znajdziemy także informacje o tym jak przeciwdziałać bólowi kręgosłupa.
Zacznij od:
- utrzymywania prawidłowej masy ciała,
- przyjmowania właściwej postawy i prawidłowego chodu,
- zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów,
- zapewnienia odpowiedniego materaca do spania,
- ograniczania siedzącego trybu życia,
- unikania długotrwałego stania lub klęczenia.
Pamiętaj:
- Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D, która umożliwia przyswajanie wapnia będącego budulcem kości.
- Ważną funkcję pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D.
- Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.
Akcja ma na celu zachęcanie pacjentów do działania oraz popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne. Więcej na nfz.gov.pl.