Sprawdź, gdzie nie puścisz dymka. Bezwzględny zakaz palenia od 15 listopada 2010 roku

Sprawdź, gdzie nie puścisz dymka. Bezwzględny zakaz palenia od 15 listopada 2010 roku
Fot. Adminstrator

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu przypomina, że 15.11.2010 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobach tytoniowych. Zgodnie z treścią nowych zapisów w wielu miejscach, instytucjach i pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego obowiązuje bezwzględny zakaz palenia.

Strefy bezdymne powstają: w zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej.

Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu, właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.

Także 15 listopada, Główny Inspektorat Sanitarny rusza z ogólnopolską kampanią medialną na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które wchodzą w życie. Kampania potrwa do 31 grudnia br. a przygotowany w jej ramach spot, będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.

Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi – 34% mężczyzn (5,2 miliona) i 21% kobiet (3,5 miliona). 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34% dorosłych Polaków. Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88%), restauracjach i kawiarniach (51%) oraz w domu (28%).

Kampania jest jednym z elementów projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” realizowanego w Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Pomysł projektu powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce. Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies), które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.

Szczegółowa informacja o zmianach wprowadzonych do ustawy dostępna jest w załączniku pod artykułem, na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.

źródło: Sanepid Elbląg  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6137

Print Friendly, PDF & Email