Sportowe podsumowanie roku na Warmii i Mazurach

Sportowe podsumowanie roku na Warmii i Mazurach
Fot. IKS Atak Elbląg

Gala Sportu 2022, którą organizuje samorząd województwa, odbyła się 2 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Uroczystości to znacząca chwila dla zawodników, trenerów, działaczy, samorządowców oraz mieszkańców Warmii i Mazur. Spotkanie było okazją do podsumowań i refleksji czy podziękowań za włożony trud oraz pracę w minionych miesiącach.

– Gala Sportu co roku jest wyjątkowym spotkaniem, czasem podziękowań, gratulacji, podsumowań, ale też integracji międzypokoleniowej – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – W 2021 roku świat sportu podniósł się z dołka spowodowanego pandemią Covid-19 – powrót do normalności i bogaty kalendarz imprez sportowych spowodował wysyp medali i świetnych miejsc na arenach krajowych oraz międzynarodowych. Czas pandemii i problemów organizacyjnych nie spowodował jednak zmniejszenia finansowego zaangażowania samorządu województwa. W bieżącym roku nasze nakłady na sport nadal wzrastają – wynoszą obecnie ponad 6 mln zł. Największą cześć tych działań stanowi wsparcie sportu młodzieżowego czy aktywne działania promocyjne. Pomagamy samorządom gminnym i powiatowym w potrzebnych inwestycjach w bazę i zaplecze sportowe, poprzez program Małych Grantów Sportowych. A indywidualnym zawodnikom poprzez stypendia i nagrody.

Podczas spotkania zostały wręczone Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, które otrzymali: Wiesław Pancer, Dariusz Mazur oraz Mariusz Józef Matławski. Specjalne podziękowania otrzymał ponadto Zbigniew Lewicki, wieloletni prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. Wszyscy z nich bardzo mocno przyczynili się do rozwoju aktywności fizycznej w naszym regionie.

Nagrodzono ponadto gminy za upowszechnianie i rozwój sportu oraz za wspieranie młodych, utalentowanych sportowców. Podziękowania trafiły również do klubów z województwa, które zostały najwyższej sklasyfikowane w ogólnopolskim systemie sportu młodzieżowego.

Z kolei zarząd województwa na podstawie uchwały sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przyznał 50 stypendiów sportowych i 41 nagród pieniężnych. Podczas uroczystej gali wyróżnienia otrzymało też siedmiu trenerów, których zawodnicy osiągnęli wysokie wyniki sportowe oraz 15 osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej na rzecz rozwoju sportu w regionie.

Poznaliśmy również zwycięzców w trzech specjalnych kategoriach:
– sportowe odkrycie roku województwa: Kacper Lewalski – lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich (800 m). Zawodnik Klubu Sportowego AZS UWM Olsztyn  (w 2021 r. reprezentował barwy Międzyszkolnego Klubu Sportowego TRUSO Elbląg). W sezonie 2021 został wicemistrzem Europy juniorów oraz zajął szóste miejsce podczas mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Medalista mistrzostw Polski w kategoriach U18 i U20.
– trener roku sportu młodzieżowego województwa: Konstanty Targoński – trener piłki ręcznej w Klubie Sportowym Szczypiorniak Olsztyn, którego jest również prezesem. W 2021 roku prowadzony przez niego zespół zdobył złoty medal mistrzostw Polski juniorów.
– sportowiec roku województwa: Karol Zalewski – zawodnik Klubu Sportowego AZS UWM Olsztyn. Złoty medalista igrzysk olimpijskich z Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4×400 m. W biegu finałowym sztafetę tworzył wraz z Natalią Kaczmarek, Justyną Święty-Ersetic i Kajetanem Duszyńskim.

Galę Sportu 2022 uświetnił występ zespołu kameralnego „Warmia Brass Quintet” oraz występy mażoretek „Syrenki Giżycko” i „Elfy Węgorzewo” oraz olsztyńskiej grupy cheerleaders – „Soltare”.

Więcej informacji o laureatach i wyróżnionych znaleźć można TUTAJ

Źródło: warmia.mazury.pl
Print Friendly, PDF & Email