Sport jest od tego, by wywoływać radość

Sport jest od tego, by wywoływać radość
Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Pobiegli, przeszli lub przejechali na wózku – blisko 500 uczestników wzięło udział w 2. Orlen Paralympic Run. Po raz pierwszy w formie stacjonarnej, po raz drugi w ogóle Polski Komitet Paraolimpijski zorganizował bieg, którego celem jest pokazanie, że aktywność fizyczna jest dla każdego.

Bo jest – o czym przekonywali wszyscy Ambasadorzy wydarzenia, m.in. czterokrotny mistrz olimpijski  w chodzie Robert Korzeniowski czy Dariusz Wojda, który zaledwie tydzień temu wraz z drużyną Polish Wings triumfował w biegu Ultra Mirage – 100 km przez Saharę.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Paraolimpijczyków Jagody Kibil i Michała Kotkowskiego oczywiście do aktywności fizycznej nie trzeba było przekonywać i to oni, dając przykład innym poprowadzili rozgrzewkę przed dystansami na 1 i 5 km. Spełniła ona swoje zadanie podwójnie – mimo lekkiego chłodu i ok. 10 stopni Celsjusza, na starcie po rozruchu panowała już gorąca atmosfera.

– Mam nadzieję, że weźmiecie od nas trochę energii i od wszystkich osób, które będą wam towarzyszyły w trakcie biegu – mówiła przed startem sprinterka i paraolimpijka z Tokio, Jagoda Kibil. – Mam do was tylko jedną prośbę – żebyście w trakcie biegu się wszyscy uśmiechali. Sport jest od tego, by powodować w nas wszystkich radość – mamy się tu przede wszystkim dobrze bawić.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Każdy mógł wybrać  inną formę udziału – swój dystans można było przebiec, przejść lub przejechać na wózku. Znaleźli się również śmiałkowie, którzy w biegu wykorzystali sprzęt do FrameRunningu – jednej z paralekkoatletycznych konkurencji. Na starcie i mecie widać było zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Wiele drużyn to były rodziny, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji związanych ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, ale na mecie można było także spotkać wytrawnych biegaczy, dla których dzisiejszy start był jednym z wielu w biegowym kalendarzu. A o tym, ile radości może dać udział w takim wydarzeniu, mówił najbardziej utytułowany polski olimpijczyk i Ambasador polskich paraolimpijczyków, Robert Korzeniowski.

– Mam w sobie na starcie „turboenergię”, którą odbieram od wszystkich uczestników. Ja razem z moją żoną zgodnie z charakterem mojego sportu będę tutaj maszerował, ale mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe. Na mecie będę chciał wam wręczyć jak najwięcej medali – bo tutaj każdy jest zwycięzcą.

Chociaż bieg nie miał ostatecznej klasyfikacji końcowej, każdy mógł zmierzyć się przede wszystkim z samym sobą i postawionym przed sobą celem. Wszyscy na mecie otrzymali specjalnie zaprojektowany medal. Robert Korzeniowski faktycznie zawieszał go wszystkim na szyi – a przecież odebranie medalu z rąk mistrza jest bezcenne.

Wśród osób, które wzięły udział w biegu znaleźli się utytułowani paraolimpijczycy, którzy choć zakończyli karierę sportową nadal są aktywni fizycznie. Na trasie można było spotkać pływaka Arkadiusza Pawłowskiego, który na sześciu igrzyskach paraolimpijskich zdobył w sumie 20 paraolimpijskich krążków (w tym 11 złotych) i paralekkoatletę Jana Krauza, zdobywcę 9 medali igrzysk paraolimpijskich, w tym 4 złotych krążków.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie krył zadowolenia z frekwencji i faktu, że dzięki współpracy z ambasadorami, partnerami i sponsorami 2.Orlen Paralympic Run okazał się sukcesem.

– Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili to, że ten bieg miał miejsce – razem udowadniamy, że niemożliwe nie istnieje. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie rodzicom, którzy przyprowadzili tu swoje dzieci – to bardzo ważne, aby od najmłodszych lat integrować się i rozumieć lepiej sport paraolimpijski, traktować go normalnie. Dziękuję PKN ORLEN, sponsorowi tytularnemu, bo bez nich z pewnością nie udałaby się organizacja tego wydarzenia. Nie obyło się również bez wsparcia władz samorządowych – dziękuję patronowi honorowemu biegu, Burmistrzowi Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Pawłowi Michalcowi. Ważnym partnerem jest dla nas również RK Athletics – klub Roberta Korzeniowskiego, który rozwija kolejne pokolenia sportowców i daje szansę na osiąganie swoich celów również amatorom. Istotne jest dla nas również wsparcie medialne i rozgłos, dzięki któremu Orlen Paralympic Run cieszył się tak wielkim zainteresowaniem – stąd składamy podziękowania TVP Sport, Polskiemu Radiu i portalowi niepełnosprawni.pl.

Kolejny bieg Polski Komitet Paraolipmijski planuje zorganizować już za rok i jedno jest pewne – to także będzie wydarzenie pełne sportu i radości, i jak zapewnia Prezes Szeliga, będzie więcej pakietów startowych.

  • Sponsorem Tytularnym wydarzenia jest Polski Koncern Naftowy Orlen.
  • Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Paweł Michalec.
  • Patronem Wydarzenia jest RK Athletics.
  • Patronami medialnymi 2.Orlen Paralympic Run są TVP Sport, Polskie Radio oraz portal niepełnosprawni.pl.
Polski Komitet Paraolimpijski
Print Friendly, PDF & Email