Społeczeństwo: Udogodnienia w autokarach

Społeczeństwo: Udogodnienia w autokarach
Fot. Adminstrator

FlixBus nawiązał współpracę z Fundacją „Polska bez Barier”, mając na celu poprawę jakości obsługi osób z niepełnosprawnością. Dodatkowo, korekcie uległy regulacje dotyczące przewozu osób na elektrycznych wózkach inwalidzkich – zgodnie z nowymi zapisami przewóz pasażera na wózku elektrycznym w kabinie pasażerskiej jest dozwolony, jeśli wózek spełnia normy bezpieczeństwa, a autobus jest przystosowany do przewozu osób na wózkach. W Polsce dotyczy to ok. 2/3 floty FlixBusa.

– W ramach współpracy z Fundacją pracownicy FlixBusa przejdą szkolenia składające się z części teoretycznej oraz praktycznej z zakresu obsługi pasażerów z niepełnosprawnością. Dodatkowo, kierowcy naszych partnerów autobusowych otrzymają nowe wytyczne i materiały szkoleniowe tak, aby podróż pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej przebiegała bezpiecznie i bezproblemowo – wyjaśnia Konrad Bąbliński, Dyrektor ds. Operacji w FlixBus Polska – Naszym priorytetem jest zapewnienie wszystkim pasażerom komfortowych warunków podróży oraz nieustanne doskonalenie jakości przewozów – dodaje.

Celem szkolenia jest także uwrażliwienie pracowników na tematykę niepełnosprawności oraz wykształcenie prawidłowych postaw i zachowań w trakcie pracy i obsługi osób z niepełnosprawnością. Działalność Fundacji „Polska bez Barier” skupia się na wdrażaniu zmian, które ułatwią życie osobom  z niepełnosprawnością. Dotyczy to między innymi dostępu do budynków, infrastruktury miejskiej, a także dostępu do środków transportu, w tym autobusów dalekobieżnych.

Wózki elektryczne na pokładzie FlixBusa

Dodatkowym działaniem FlixBusa, mającym na celu usprawnienie obsługi pasażerów, jest uściślenie zapisów dotyczących przewozu pasażerów na wózkach z elektrycznym napędem. Zgodnie z nowymi zapisami przewóz pasażera na wózku elektrycznym w kabinie pasażerskiej jest od teraz dozwolony, jeśli wózek spełnia normy DIN EN 12183 lub 12184, a autobus jest przystosowany do przewozu osób na wózkach. Co więcej, wózki muszą być wyposażone w punkty mocowania służące do ich zabezpieczenia za pomocą tzw. węzłów mocujących, zgodnie z normą DIN 75078–2.

– Procedura rezerwacji biletów dla osób z niepełnosprawnością nie ulega zmianie. W celu sprawdzenia możliwości przewozu pasażer jest proszony o podanie dokładnej konstrukcji wózka lub innego urządzenia ułatwiającego poruszanie się przed rezerwacją najpóźniej 7 dni (w przypadku przewozu w przedziale pasażerskim) lub 36 godzin (w przypadku przewozu w bagażniku) przed rozpoczęciem podróży, wypełniając formularz na stronie www.flixbus.pl– tłumaczy Konrad Bąbliński, Dyrektor ds. Operacji w FlixBus Polska.

Niedozwolony pozostaje przewóz wózka elektrycznego w luku bagażowym. Szczegółowe zapisy dostępne są w punktach 12.5.1–12.5.4 Ogólnych Warunków Przewozu FlixBus. Przeczytać je można TUTAJ.

  Red.  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19119 

Print Friendly, PDF & Email