Społeczeństwo: Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Społeczeństwo: Światowy Dzień Choroby Parkinsona
Fot. Adminstrator

Obchodzony 11 kwietnia, od dwudziestu lat przypomina społeczeństwu o chorobie, która utrudnia funkcjonowanie milionom ludzi na świecie.

Chorobę po raz pierwszy opisał James Parkinson. W 1817 roku przedstawił objawy drżączki poraźnej, która później nazwano jego nazwiskiem. Od dwudziestu lat, w rocznicę urodzin lekarza, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona.

Celem święta jest zwiększanie świadomości i upowszechnianie wiedzy na temat choroby Parkinsona. 11 kwietnia ma być okazją do wspierania pacjentów i ich rodzin, a także do dyskusji na temat metod badania i leczenia.

PD (Parkinson’s disease) to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która postępuje powoli i prowadzi do inwalidztwa. Zazwyczaj dotyka osoby starsze, ale zdarza się, że występuje u ludzi młodych.

Najczęstsze objawy to spowolnienie ruchowe, nieopanowane drżenie rąk, uczucie sztywności mięśni i pochylenie sylwetki. Pacjenci w późnej fazie choroby mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem: nie mogą samodzielnie wstać z łóżka, poruszać się czy nawet utrzymać w dłoniach przedmiotów. Zmianom fizycznym towarzyszy spowolnienie procesów psychicznych.

Osoby dotknięte chorobą Parkinsona nie radzą sobie z ograniczeniem mobilności, często wpadają w depresję. Ważne jest, by otrzymały wsparcie ze strony bliskich, którzy pomogą im w codziennym życiu.

Od kilku lat symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona jest czerwony tulipan. Jeśli znamy osoby, które na nią cierpią, możemy wręczyć im kwiatka jako symbol pomocy. Pamiętajmy jednak, że życzliwość i wspomaganie są potrzebne pacjentom każdego dnia.

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15687 

Print Friendly, PDF & Email