W SP 14 otwarto gabinet dentystyczny

W SP 14 otwarto gabinet dentystyczny
Fot. Aleksandra Garbecka

Blisko 300 uczniów SP 14 w Elblągu może od teraz bezpłatnie korzystać z gabinetu dentystycznego, prowadzonego przez NZOZ „Twoje Zdrowie”. Pomieszczenie jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale co ważne jest bardzo przytulne. Na ścianach widnieją dziecięce rysunki, które mają spowodować, że dzieci chętniej będą siadały na fotel dentystyczny.

Aktualnie w mieście bezpłatną opiekę dentystyczną oferują przychodnie przy ul. Orzeszkowej i ul. Tysiąclecia. W przyszłości z oferty gabinetu będą mogli skorzystać także elbląscy uczniowie z SP 12 i SP 15. Jak zapewnia Norbert Kuich, prezes zarządu spółki usługi w nim będą realizowane na takich samych materiałach, jak w prywatnych gabinetach.
– Opracowany już jest plan przeglądów, leczenia i we współpracy z wychowawcami dzieci będą zapraszane do stomatologa – tłumaczy Kazimiera Pierzyńska-Czujwid, dyrektor SP 14.

Fot. Aleksandra Garbecka

Brak odpowiedniej opieki dentystycznej wśród dzieci to duży problem w całym kraju. Jak wynika z informacji zawartych w „Programie Polityki Zdrowotnej na lata 2018–2021 w zakresie zapobiegania rozwojowi próchnicy u dzieci i młodzieży z terenu województwa warmińsko-mazurskiego”, w naszym regionie próchnica występuje u 82 proc. dzieci i nastolatków, co w porównaniu z innymi województwami, jest jednym z najwyższych wskaźników w kraju.

– Uważam, że nacisk należy położyć na profilaktykę, na to, aby wizyty u stomatologa stały się rutyną. Każde dziecko powinno pojawić się na wizycie przynajmniej 2 razy w roku. Zdarza się niestety często, że jest to czasem raz na 5 lat. Należałoby również zmienić podejście i odczarować stereotyp szkolnego gabinetu stomatologicznego, który wielu osobom szczególnie dorosłym, nie kojarzy się zbyt pozytywnie – wyjaśnia lek. dentysta Marek Barański, który będzie jednym z dwóch lekarzy dentystów w nowopowstałym gabinecie.

Fot. Aleksandra Garbecka
Print Friendly, PDF & Email