Sopot / Zakopane: „Turyści i Kuracjusze” – wernisaż i tradycyjna wymiana dech

Sopot / Zakopane: „Turyści i Kuracjusze” – wernisaż i tradycyjna wymiana dech
Fot. mat. prasowe

W czwartek, 4 maja, o godzinie 18.00 w Muzeum Sopotu odbędzie się wernisaż wystawy „Turyści i Kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”, po którym przedstawiciele Sopotu i Zakopanego tradycyjnie „wymienią dechy”, symbolicznie otwierając sezon letni. Wystawa wpisuje się w obchody 200-lecia kurortu i 90-lecia praw miejskich Zakopanego.

Sopocka wystawa pokazuje wybrane wątki z 200-letniej historii uzdrowiska, m.in. rozwój infrastruktury uzdrowiskowej, lecznictwa, relacje letników opisujących pobyt nad morzem, czy przepisy kąpielowe. Na wystawie dostępne będą również tłumaczenia przewodnika z 1823 roku, w całości poświęconego sopockiemu kąpielisku.

Do współpracy nad częścią ekspozycji dla najmłodszych zwiedzających Muzeum Sopotu zaprosiło dzieci z przedszkola nr 5. Dzieci wykonały prace poświęcone faunie i florze Bałtyku, które zostały wykorzystane do aranżacji wystawy.

Wernisaż odbędzie się 4 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sopotu, przy ul. Poniatowskiego 8.

Po otwarciu wystawy, przedstawiciele obu miast tradycyjnie „wymienią dechy” snowboardową na kitesurfingową, symbolicznie otwierając sezon letni. 

Na gości czekać będą zakopiańskie oscypki i ogórki kiszone w sopockiej solance.

Obok wielu wydarzeń poświęconych upamiętnieniu rocznic 200-lecia kurortu i 90-lecia praw miejskich Zakopanego jedno jest wydarzeniem wspólnym, to właśnie projekt wystawienniczy „Turyści i Kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”, adresowany do mieszkańców Sopotu i Zakopanego raz ich gości.

Obie prezentacje wystawiennicze – sopocka i zakopiańska to symetryczna opowieść o dwóch miastach, które łączy więcej, niż można przypuszczać. Położone na dwóch krańcach Polski, od dekad kojarzą się z odpoczynkiem, ale też z życiem kuracyjnym i sanatoryjnym. Wystawa jest spojrzeniem na Zakopane i Sopot z perspektywy zarówno turysty, jak i kuracjusza. Jej poszczególne części będą wchodziły ze sobą w dialog, pokazując, że morze i góry od zawsze były sobie bliskie, szczególnie w sercach turystów i kuracjuszy. 

Prezentowana w Muzeum Sopotu wystawa „Turyści i Kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach” będzie dostępna dla odwiedzających do 15 października br.

Na zakopiańskich Krupówkach od 15 kwietnia br. można oglądać ekspozycję plenerową pokazującą w lustrzanych odbiciach wybrane tematy z historii obu partnerskich miast, a jeszcze w maju otwarta zostanie wystawa w Stacji Kultura Zakopane.

Mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email