Sopot: Zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami na pływalni

Sopot: Zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami na  pływalni
Fot. MOSiR Sopot

Coraz więcej osób wyraża chęć korzystania z bezpłatnych zajęć usprawniających dla osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory takie zajęcia odbywały się w dwóch terminach. Sopocki MOSiR tworzy trzecią grupę ćwiczeniową – tak aby większa liczba osób mogła korzystać z zajęć.

Od 31 października 2023 r. zajęcia będą się odbywały we wtorki o godz. 16.20 i 17.00 a w czwartki o godz. 16.20.

Ćwiczenia odbywają się na krytej pływalni MOSiR przy ul. Haffnera 57 w Sopocie. MOSiR zapewnia opiekę wykwalifikowanych instruktorów, którzy indywidualnie dobierają ćwiczenia do potrzeb każdej osoby. Z zajęć mogą korzystać wyłącznie mieszkanki i mieszkańcy Sopotu.

– Zajęcia są przede wszystkim przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową w różnym stopniu. Staramy się podzielić uczestników zgodnie ze stopniem niepełnosprawności i dostosować zajęcia do ich możliwości. Niekiedy zajęcia są prowadzone w formie grupowej, czasami pracujemy indywidualnie – wyjaśnia Marzena Szaro-Truchan, fizjoterapeutka i trenerka, która wraz z Grzegorzem Surtelem prowadzi zajęcia na pływalni.

Jak się zapisać?

Na początek należy skontaktować się z koordynatorem dostępności MOSiR w Sopocie, tel. 601 825 055 lub e-mail: dostępnosc@mosir.sopot.pl, a następnie wypełnić wniosek kwalifikujący na zajęcia. Na spotkaniu z rehabilitantem prowadzącym zajęcia ten określi dzień i grupę, do której dana osoba będzie uczęszczała.

Uwaga! Liczba miejsc w grupach jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa oraz ściśle uzależniona od stopnia niepełnosprawności.  

Kiedy i gdzie na zajęcia?

W każdy wtorek o godz. 16.20 i 17.00. W czwartki o godz. 16.20. Zajęcia dla trzeciej grupy ruszają 31 października 2023 r. Zajęcia odbywają się na krytej pływalni MOSiR w Sopocie, ul. J.J. Haffnera 57. Osoby prowadzące to wykwalifikowani instruktorzy, na co dzień pracujący w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie. 

Sopocka pływalnia spełnia konieczne kryteria dostępności. Przed budynkiem są wyznaczone miejsca parkingowe, do budynku prowadzi rampa, drzwi i przejścia wewnątrz mają odpowiednią szerokość, a pomieszczenia są przestronne. W szatni jest zamykana przebieralnia z kozetką. Szafki są dostępne, otwierane przy pomocy opasek z czytnikiem. Do dyspozycji są dwie toalety, dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami. Jest także wózek i specjalny podnośnik, umożliwiający wejście do wody osobom, które nie poruszają się samodzielnie.

Print Friendly, PDF & Email