Sopot: Robi się coraz chłodniej. Pamiętajmy o osobach potrzebujących

Sopot: Robi się coraz chłodniej. Pamiętajmy o osobach potrzebujących
Mat. prasowe

Jak co roku, sopocki Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje do mieszkańców o szczególną wrażliwość na osoby starsze, samotne, niesamodzielne, doświadczające bezdomności. Okres jesienno-zimowy to szczególnie trudny dla nich czas.

– Robi się coraz chłodniej, niskie temperatury mogą zagrażać życiu i zdrowiu osób doświadczających bezdomności – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – To także trudny czas dla osób, które z racji wieku, niepełnosprawności, samotności, trudnej sytuacji życiowej czy materialnej nie radzą sobie z codziennymi czynnościami. Zwróćmy uwagę na starszych samotnych sąsiadów. Zapytajmy jak sobie radzą, czy mają zapewnione odpowiednie warunki, posiłek, czy mają ciepło w mieszkaniu. Może potrzebują dodatkowego wsparcia.

Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Policji lub Straży Miejskiej. Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.

Sopot przygotowany do zimowej pomocy osobom potrzebującym

Jak co roku sopockie służby, instytucje oraz organizacje zaangażowane w pomoc osobom potrzebującym przygotowały się do corocznej akcji „Zima”. Wymienili informacje na temat zasobów i możliwości, jakimi dysponują poszczególne instytucje i organizacje, a także oferty pomocy. Ustalili zasady współpracy i postępowania w najbliższym okresie jesienno-zimowym, w szczególności dotyczące osób doświadczających bezdomności.  

– Wszystkie osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, mogą liczyć na pomoc: schronienie, posiłek czy zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych – podkreśla Andrzej Czekaj. – Sopot współpracuje z organizacjami, które profesjonalnie zajmują się kompleksowym wsparciem osobom w kryzysie bezdomności. Dofinansowuje te działania, tak, aby wszystkie osoby potrzebujące otrzymały niezbędną pomoc. Pracownicy socjalni, szczególnie teraz, zachęcają osoby przebywające „na ulicy” do skorzystania ze schronienia w placówce. Niestety nie wszystkie osoby chcą skorzystać z takiej formy wsparcia – dodaje dyrektor MOPS.

W okresie zimowym, kiedy trudne warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia osób, które przebywają w miejscach niemieszkalnych, pracownicy socjalni wraz ze Strażą Miejską/Policją wykonują dodatkowe patrole miejsc, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności i proponują różne formy wsparcia.

Od 29 listopada pomiędzy Sopotem i Gdańskiem będzie kursował autobus SOS. Ta mobilna forma wsparcia sprawdziła się w poprzednich latach. Sopot oraz Gdańsk dofinansowują funkcjonowanie autobusu SOS. Zadanie to realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Specjalny autobus, w którym można otrzymać gorącą zupę, czystą, ciepłą odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego, będzie zatrzymywał się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino codzienne w godz. 19.15-20.00. Następnie wyruszy do Gdańska, gdzie będzie miał kilka postojów i zakończy trasę przy ogrzewalni w Gdańsku na ul. Mostowej.

Gdy temperatura odczuwalna spada poniżej -5 °C, miasto we współpracy z Caritasem uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritas przy al. Niepodległości 778. Osoby doświadczające bezdomności mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (18.00-6.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie. W sopockim Caritas mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepły posiłek.

Miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia osobom w kryzysie bezdomności. Każda osoba, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowana do schroniska lub noclegowni.

W sytuacji nagłej można zgłosić się do Ogrzewalni w Gdańsku, ul. Mostowa 1 a (bez skierowania), a następnego dnia udać się do pracownika socjalnego ds. osób bezdomnych w MOPS w Sopocie po skierowanie do placówki dla osób doświadczających bezdomności o wyższym standardzie.

Sopot ma podpisane umowy i pokrywa koszty pobytu konkretnej osoby w następujących placówkach:

Ogrzewalnia
 • Ogrzewalnia – Noclegownia – Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań; Gdańsk, ul. Mostowa 1 a, czynna w godz. 20.00-8.00
 • Zimowy Punkt Interwencyjny – Caritas Archidiecezji Gdańskiej Sopot, al. Niepodległości 778, czynny w godz. 18.00-6.00 (w okresie zimowym, kiedy temperatura spada poniżej -5 °C).
Noclegownia
 • Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, Gdynia, ul. Jana z Kolna 28
Schronisko
 • Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne Prometeusz, Gdańsk ul. Zakopiańska 40 (schronisko dla kobiet)
 • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Gdańsk, ul. Starowiślna 3
 • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Gdańsk, ul. Równa 14

W ogrzewalni zapewnione jest: miejsce siedzące w ogrzewanym pomieszczeniu, przez noc, 7 dni w tygodniu, skorzystanie z wrzątku, prysznic, wymiana odzieży.

W noclegowni zapewnione jest: miejsce leżące w ogrzewanym pomieszczeniu, przez noc, 7 dni w tygodniu, jeden posiłek, prysznic, wymiana odzieży.

W schronisku zapewnione jest: miejsce leżące w ogrzewanym pomieszczeniu, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, od jednego do trzech posiłków, prysznic, wymiana odzieży.

Nie bądź obojętny

Pod takim hasłem Sopot prowadzi coroczną akcję informacyjną. Za pośrednictwem ulotek i plakatów, które pojawiają się w miejscach publicznych, w spółdzielniach mieszkaniowych oraz kościołach, zachęca do zwrócenia uwagi na osoby doświadczające bezdomności i powiadomienia odpowiednich służb.

– Jeśli znamy kogoś, kto potrzebuje pomocy lub zauważymy osobę w kryzysie bezdomności, reagujmy – apeluje dyrektor MOPS Sopot. – Nasza wrażliwość może uratować komuś życie.  

Wsparciem osób w kryzysie bezdomności zajmuje się Sekcja ds. Osób Bezdomnych w Dziale Pracy Socjalnej MOPS Sopot, al. Niepodległości 759 a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek-piątek 8.00-15.00.

Wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności
Posiłek
 • Jadłodajnia Caritas, Sopot, al. Niepodległości 778
 • poniedziałek-niedziela, w godz. 12.00-13.00
Autobus SOS – kursuje od 29 listopada

(ciepła zupa, wsparcie ratownika medycznego)

 • codziennie w godz. 19.15-20.00
 • Bohaterów Monte Cassino, okolice kościoła
Zimowy Punkt Interwencyjny

działa przy mroźnej pogodzie (ok. -5 °C)

 • Caritas Sopot, al. Niepodległości 778
 • godz. 18.00-6.00
Miejsca noclegowe bez skierowania
 • Ogrzewalnia, Gdańsk, ul. Mostowa 1 a
 • w godz. 20.00-8.00 (mężczyźni)
Łaźnia i wydawanie odzieży
 • Caritas Sopot, al. Niepodległości 778
 • kobiety – wtorek, w godz. 8.00-11.00
 • mężczyźni – poniedziałek i czwartek, godz. 8.00-11.00

JEŻELI WIDZISZ OSOBĘ POTRZEBUJĄCĄ POMOCY – ZADZWOŃ!

 • 58 551 17 10 – MOPS Sopot
 • 58 521 38 50 – Straż Miejska Sopot
 • 112 – całodobowy numer interwencyjny
Print Friendly, PDF & Email