Sopot: Reportaż o sopockich Kurdach reprezentuje Polskę na konferencji w Reykjaviku

Sopot: Reportaż o sopockich Kurdach reprezentuje Polskę na konferencji w Reykjaviku
Fot. Magda Świerczyńska-Dolot

Reportaż dźwiękowy, opowiadający losy kurdyjskiej rodziny Baravana mieszkającej w Sopocie, będzie reprezentował Polskę na International Features Conference, międzynarodowej konferencji w Reykjaviku. Wydarzenie rozpocznie się 21 maja.

Reportaż „W naszych rękach” Magdy Świerczyńskiej-Dolot opowiada o odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia uniwersalne pytania o człowieczeństwo i zaangażowanie w bieg historii, która dzieje się na naszych oczach.

Baravan Husni ma czarne włosy, ciemne oczy i skórę. Jego wygląd od razu zdradza pochodzenie. Jest Kurdem, ojcem pięciorga dzieci i ma za sobą najtrudniejszą życiową decyzję.

Piotr jest Polakiem, Europejczykiem. Ma jasne włosy i oczy. 

Tych dwóch na pozór zupełnie różnych mężczyzn łączy jedno: spotkali się na granicy polsko-białoruskiej, w lesie, w zimnie i w ciemności. Przeżyli wspólną tragedię, która na zawsze zmieniła ich sposób patrzenia na otaczający świat.

Los napisał szczęśliwą historię dla rodziny Baravana – od marca 2022 roku, dzięki otwartości i zaangażowaniu miasta, Baravan, Runa, Mateen, Mizgeen, Ghareeb i Eihem rozpoczęli w Sopocie nowy, bezpieczny rozdział życia.

– Sopot i całe Trójmiasto zawsze były gościnne – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Priorytetem są otwartość i empatia w stosunku do ludzi skrzywdzonych, a to właśnie spotkało rodzinę Husni.

Reportaż „W naszych rękach”

Zgłoszeń z Polski było najwięcej, bo aż czternaście. Swoje prace przesłali zarówno dziennikarze z mediów publicznych, jak i prywatnych oraz niezależni producenci. Organizatorzy ostatecznie wybrali do prezentacji na konferencji ok. 30 prac, w tym reportaż „W naszych rękach” Magdy Świerczyńskiej-Dolot. Zespół dokumentalistów docenił jej walory dźwiękowe, umiejętne prowadzenie narracji oraz obrazowość opowieści. Reportaż będzie odsłuchiwany i komentowany przez uczestników konferencji we wtorek 23 maja. Można go posłuchać tutaj:

„W naszych rękach” Magdy Świerczyńskiej-Dolot

Czym jest International Features Conference?

IFC to coroczne spotkanie twórców audio z różnych stron świata. To okazja, aby słuchać, komentować, dyskutować i dowiadywać się, co dzieje w danym kraju. W tym roku wydarzenie będzie trwało trzy dni, od 21 do 24 maja. Na konferencję do preselekcji trafiło aż 100 audycji z 28 krajów i 4 kontynentów.

Tegoroczne IFC AudioDoc to już czterdziesta dziewiąta odsłona Konferencji. Odsłuchy i spotkania odbędą się w  Bíóparadís, bardzo lubianym kinie studyjnym w centrum Reykjavíku oraz w elektrowni Hellisheiði, jednej z największych elektrowni geotermalnych na świecie, produkującej zieloną, zrównoważoną energię.

***

O autorce:

Magda Świerczyńska-Dolot mieszka w Gdańsku. Z radiem i dźwiękiem związana  jest od kilkunastu lat. Pracowała w Polskim Radiu i rozgłośniach prywatnych. Współtworzy fundację Audionomia, która popularyzuje reportaż dźwiękowy. Oprócz reportaży tworzy też audioprzewodniki i podcasty. Jest laureatką wielu nagród radiowych, m.in. Prix Bohemia (za projekt www.nieslysze.pl wraz z Katarzyną Michalak), nagrody im. Michała Jagodzińskiego na Konkursie Grand PIK, nagrody za wrażliwość reporterską na Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, Stypendium im. Jacka Stwory, nominowana do Prix Europa, Grand Press. Prowadzi zajęcia w przedszkolach i szkołach z uważnego słuchania.

***

Na zdjęciu: Piotr Matecki, Aras Palani, wolontariusz grupy Granica, tłumacz języka kurmandżi, którym posługują się Kurdowie oraz Baravan Husni z rodziną. Fot. Magda Świerczyńska-Dolot
Print Friendly, PDF & Email