Sopot: Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla osób w kryzysie psychicznym

Sopot: Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla osób w kryzysie psychicznym
Fot. pixabay.com

Statystyki dla województwa pomorskiego wskazują, iż prawie 25 proc. jego mieszkańców doświadczyło zaburzeń psychicznych. Odpowiedzią Pomorskiej Koalicji Zdrowia Psychicznego na rosnące potrzeby wsparcia psychologicznego jest Punkt Konsultacyjno-Informacyjny/Doradztwo telefoniczne dla osób w kryzysie psychicznym. Punkt działa dwa razy w tygodniu, operatorem jest Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji w Sopocie.

W obecnej sytuacji potrzebne są różnorodne działania, które będą przydatne zarówna dla osób w kryzysie psychicznym, jak i dla ich bliskich. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny pełni rolę wspierającą, diagnozującą oraz informacyjną. Prowadzony jest w ramach struktur Sopockiego Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji, stanowi pierwszą w mieście i drugą na terenie Trójmiasta tego typu formę pomocy.

W Punkcie potrzebujący mieszkańcy Pomorza otrzymają bezpłatne wsparcie psychologiczne oraz informacje na temat aktualnej oferty wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.

– O wartości zdrowia psychicznego i o problemach z nim związanych, które mogą dotknąć każdego z nas, powinniśmy mówić głośno, trzeba tę tematykę wydobyć ze strefy tabu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

– Dlatego zachęcam do korzystania z pomocy, która oferuje nowo powstały Punkt. Żyjemy w szczególnym czasie, naznaczonym pandemią. Odciska ona piętno na każdym aspekcie naszego funkcjonowania – izoluje, wywołuje lęki, przynosi obawy o naszą przyszłość. Jest to czas, w którym każdy jeszcze bardziej niż dotychczas narażony jest na problemy ze zdrowiem psychicznym. Jak bardzo potrzebna jest wtedy dostępna pomoc specjalistów, przekonaliśmy się już w marcu tego roku, kiedy w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot uruchomiliśmy specjalny telefon dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego. Naprawdę nie musimy pozostawać z problemami sami, nie wstydźmy się prosić o pomoc – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim.

Źródło: sopot.pl

Jeśli zmagasz się z kryzysem psychicznym lub chcesz dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskich – zadzwoń pod numer telefonu 572 685 422.

Dyżur telefoniczny w każdy wtorek w godz. 16.30-18.30 pełni pedagog/asystent zdrowienia Natasza Ligocka-Świerk, zaś w każdy czwartek w godz. 16.30-18.30 można porozmawiać z psycholog Patrycją Szczepańską.

Możliwy jest również kontakt mailowy: punkt@otwartebramy.org

Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działa w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę” na rzecz podniesienia świadomości na temat chorób i zaburzeń psychicznych, współfinansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji marszałka województwa pomorskiego, środków Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Gminy Miasta Sopotu, Gminy Miasta Gdyni.

Źródło: sopot.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email