Sopot: Przyjdź na dzień otwarty i dowiedz się jak zostać rodziną zastępczą

Sopot: Przyjdź na dzień otwarty i dowiedz się jak zostać rodziną zastępczą
Mat. prasowe

30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje dzień otwarty. Zapraszamy osoby i rodziny, które mają w sobie dużo miłości i chciałyby się podzielić z dziećmi swoim domem.

Podczas dnia otwartego będzie można uzyskać informacje dotyczące pełnienia roli rodziny zastępczej, m.in. jakie warunki należy spełnić oraz jakie wsparcie mogą otrzymać rodzice zastępczy. Specjaliści współpracujący z rodzinami zastępczymi – koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, prawnik oraz psycholog, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. Będzie można również osobiście porozmawiać z rodzicami zastępczymi i dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie rodziny zastępczej.

Przyjdź i dowiedz się jak zostać rodziną zastępczą


Dzień otwarty: wtorek, 30 maja, w godz. 10.00-15.00, al. Niepodległości 759 A

Jeśli ktoś nie może przyjść tego dnia, może zadzwonić i umówić się na dogodny termin, tel. 58 555 10 22.

20-lecie Święta Rodzicielstwa Zastępczego

– Osoby, które tworzą rodziny zastępcze, zasługują na wielki szacunek. Otwierając serca i własne domy, dają ciepło i opiekę tym, którzy tego najbardziej potrzebują i sprawiają, że takie dzieci czują się bezpieczne i kochane – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

W tym roku Sopot obchodzi 20-lecie Święta Rodzicielstwa Zastępczego.

– Oprócz wspólnego świętowania, wspomnień i podziękowań, zapraszamy na dzień otwarty – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Zachęcamy osoby, które lubią dzieci, aby pomogły tym, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Dla takich dzieci poszukiwani są rodzice zastępczy, a więc osoby, które czasowo zaopiekują się nimi i stworzą bezpieczny ciepły dom i jak najlepsze warunki dla ich rozwoju.

Rodziny zastępcze mogą liczyć na kompleksową pomoc ze strony MOPS.

Objęte są stałym wsparciem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomocą psychologiczną, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, pedagogiczną i prawną.

Specjaliści towarzyszą rodzinie na każdym etapie, udzielają wsparcia i wskazówek.

Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach, superwizji, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Rodziny zastępcze otrzymują ustawowo comiesięczną pomoc pieniężną na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zawodowe dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie.

Osoba, która rozważa stworzenie rodziny zastępczej, powinna mieć na tyle ustabilizowaną swoją sytuację życiową, osobistą, zawodową i mieszkaniową, by zapewnić warunki do zaspokojenia indywidualnych potrzeb dziecka.

Wymagania, które kandydat na rodzinę zastępczą powinien spełniać, reguluje ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

To m.in.

  • stałe miejsce zamieszkania w Polsce,
  • odpowiednie warunki mieszkaniowe,
  • stałe źródło utrzymania.

Kandydat zobowiązany jest odbyć szkolenie, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem. Ważna jest również motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i rozwoju.

Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie już od 20 lat organizuje kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Celem kampanii jest pozyskanie kandydatów na rodziny zastępcze, uwrażliwienie na problematykę rodzicielstwa zastępczego i przełamywanie stereotypów dotyczących tej formy opieki.

– Myślę, iż istnieje wiele powodów dla których warto rozważyć zostanie rodziną zastępczą – mówi pani Anita, która wraz z mężem od 12 lat tworzy rodzinę zastępczą zawodową. – Wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu dziecka to na pewno jeden z nich. Mimo, iż praca z dziećmi może być wymagająca, przynosi wiele satysfakcji i daje dzieciom nadzieję na przyszłość. Pomagając najmłodszym sprawiamy, że czują się bezpieczne i kochane. To wspaniałe uczucie, które nas motywuje i potwierdza, że robimy coś dobrego – dodaje pani Anita.

W Sopocie Święto Rodzicielstwa Zastępczego odbywa się od 2004 r. Ogólnopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony jest 30 maja od 2006 r. na mocy uchwały Sejmu RP.

Mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email