Sopot: Powstał kompleksowy, integracyjny ośrodek rehabilitacji

Sopot: Powstał kompleksowy, integracyjny ośrodek rehabilitacji
Fot. Fotobank.PL / UMS

Sopot przekazał wyremontowane pomieszczenia na działalność ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego. Ośrodek znalazł miejsce w budynku I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego przy ul. Książąt Pomorskich 16/18. Wyremontowane pomieszczenia, w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, zajmują prawie 300 m kw. Prowadzenie ośrodka powierzono Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON.

– Dziennie ośrodek będzie mógł przyjąć około 30-40 osób. Co ważne, oferta przygotowana jest dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności, również tych bez odpowiedniego orzeczenia oraz ich rodziców i opiekunów – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Niektóre zabiegi, np. kinezyterapii, przeprowadzane będą z udziałem opiekuna osoby rehabilitowanej, by mógł on potem pewne ćwiczenia wykonywać również w domu. Ośrodek ma integrować, więc znajdują się tu m.in. w pomieszczenia socjalne, gdzie będą się odbywać wspólne zajęcia, spotkania z psychologami lub indywidualne konsultacje. Nie zabraknie różnorodnych gabinetów do rehabilitacji, w tym do masażu, laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii i hydroterapii – dodaje  wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

SPON ma w planach pomoc rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami, zapewni wsparcie psychologów czy zorganizuje spotkania edukacyjne ze specjalistami, np. z lekarzem geriatrą, rehabilitantem, kardiologiem, dietetykiem. W planach są spotkania z pracownikami Urzędu Skarbowego i ZUS, dotyczące uprawnień osób z niepełnosprawnościami oraz z prawnikiem o obowiązujących przepisach.

– Chcemy, aby ośrodek kompleksowo zajmował się podopiecznymi. Przewidzieliśmy więc organizację zajęć opiekuńczych dla dzieci, podczas których dzieci będą bez rodziców. Nauczą się prawidłowych relacji rówieśniczych, otrzymają wsparcie w nauce (korepetycje z matematyki, języka angielskiego, literatury). Na zajęcia terapii zajęciowej będą przychodzić osoby z niepełnosprawnościami, często z opiekunami i rodzicami, którzy będą mogli obserwować pracę terapeutów, by kontynuować ją w domu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Koszt prac adaptacyjnych i remontowych to 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków PFRON wyniosło 976 000 zł. Środki na działalność ośrodka będą pochodzić z NFZ, ale również m.in. z budżetu Sopotu, Gdyni i Urzędu Marszałkowskiego. Za utrzymanie ośrodka odpowiedzialny będzie SPON. Ośrodek będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów w nowej siedzibie najpóźniej do końca marca 2021 r.

Więcej informacji dotyczących działalności ośrodka na stronie Stowarzyszenia SPON.

Print Friendly, PDF & Email