Znanych jest już 10 osób nominowanych do tegorocznej edycji nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Laureat przedstawiony zostanie 4 października 2024 r. na uroczystej Gali w Sopocie.
To już czwarta edycja konkursu, którego celem jest wyróżnienie ludzi aktywnie działających na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski – „nie widząc przeszkód”.
Kandydatów można było zgłaszać do 30 czerwca 2024 r.
Oto lista osób nominowanych do tegorocznej edycji nagrody:
- Wioleta Żywicka – pielęgniarka z 31-letnim stażem, wspiera i opiekuje się parami oczekującymi na narodziny dziecka obarczonego chorobą,
- Iwona Lis – prezes fundacji Forani, pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach oraz osobom z niepełnosprawnościami,
- Jolanta Golianek – psychotraumatolog, niesie pomoc osobom po oparzeniach,
- Małgorzata Szumowska – edukatorka, twórczyni „Niewidzialnej Wystawy”,
- Angelika Steciak – koordynator Hospicjum dla Dzieci w Kielcach,
- Rafał Średziński – prezes Stowarzyszenia „My dla Innych”, zaraża świat pozytywnymi zmianami postrzegania osób z niepełnosprawnościami,
- Aleksandra Lehmann – psycholog, terapeutka, trenerka edukacyjna i organizatorka społeczności lokalnej,
- Agnieszka Sikora – prezeska Fundacji „Po drugie”, wspiera młodych ludzi doświadczających bezdomności,
- Barbara Sadowska – przewodnicząca zarządu Fundacji Barka, współtwórczyni systemu na rzecz integracji społecznej osób z grup wykluczonych społecznie,
- Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka – organizacja dająca dzieciom i młodzieży równe szanse na odnalezienie swojego miejsca w życiu.
Laureata wyłoni Kapituła Konkursu. Przedstawiony zostanie na uroczystej gali, która odbędzie się w Sopocie 4 października 2024 r. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez Bellevue Medical Group.
W skład Kapituły Konkursu wchodzą: Helena i Józef Kaczkowscy, Magdalena Sekuła, Katarzyna Jabłońska, Katarzyna Olubińska-Godlewska, Kapsyda Kobro-Okołowicz, Piotr Żyłka, Przemysław Staroń, Adam Czapliński i Magdalena Rijk Czaplinska, Mieczysław Struk, Hanna Pruchniewska i Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Dotychczasowi laureaci konkursu to: I edycja: Paweł Grabowski (Hospicjum Eliasz), II edycja: Paulina Bownik (lekarka, Grupa Granica), III edycja: ks. Czesław KUBA Marchewicz (Osada Burego Misia).
Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego podczas gali nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” przyznaje również wyróżnienie – tytuł OKOcelebryty.
To wyraz uznania dla osób, które niosą pomoc innym, korzystając z własnej popularności. Do tej pory otrzymali je: Marta Żmuda-Trzebiatowska (I edycja), Martyna Wojciechowska (II edycja), Piotr Jacoń (III edycja).
Pomysłodawcą konkursu i nagrody jest Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego.
Organizatorzy to: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, Miasto Sopot, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Szczegóły na stronie: Fundacja ks. Kaczkowskiego – nagroda
***
Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Mieszkał i uczył się w Sopocie. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. O sprawach ostatecznych mówił z mądrością i humorem. Autorytet, nauczyciel, mentor – nie tylko w dziedzinie bioetyki. Podziwiany przez wierzących i niewierzących. Zmarł 28 marca 2016 roku na glejaka mózgu. Został pochowany w rodzinnym Sopocie. Do końca aktywnie pracował: spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i tworzył publikacje, które wciąż pozostają wsparciem dla tysięcy osób.