Sopot: Jak mówić o osobach starszych? Debata w Sopotece w ramach projektu Miasto Seniora

Sopot: Jak mówić o osobach starszych? Debata w Sopotece w ramach projektu Miasto Seniora
Fot. Anna Rezulak/KFP

W środę 29 marca o godz. 12.00 w Sopotece odbędzie się kolejna debata w ramach projektu Miasto Seniora. Tym razem tematem będzie język, jakim mówi się o seniorach oraz jakim mówi się do seniorów. Uczestnicy spotkania zastanowią się, jak może wyglądać komunikacja, która pomaga zrozumieć potrzeby starszych mieszkańców Sopotu.

Debaty organizowane są przez Bibliotekę Sopocką w ramach projektu Miasto Seniora, dofinansowanego ze środków Miasta Sopotu oraz Dom Pomocy Społecznej w Sopocie. 

Podczas spotkania będzie mowa o negatywnych stereotypach i przekonaniach związanych ze starzeniem się i postrzeganiem starości, o języku, który wyklucza starsze osoby, o deprecjonowaniu seniorów w przestrzeni publicznej, ale i niezrozumieniu ich potrzeb związanych z wiekiem, z których wynika konkretny sposób komunikowania się, np. wielkość czcionki, przejrzystość formułowanych komunikatów.

– Porozmawiamy także o tym, czy osoby starsze lubią być nazywane “seniorami”. A jeśli nie senior, to czy jest lepsze i bardziej odpowiadające im określenie – mówi Dagny Kurdwanowska z Sopoteki.

W debacie udział wezmą Alina Kietrys, Dorota Starościak i Jerzy Borowski.

Wstęp jest wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

***

Debaty zostały zorganizowane w ramach projektu pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, II Oś priorytetowa Efektywne Polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji Działanie 2.8. Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym, w którym opracowywany jest zakres usług społecznych dla mieszkańców Sopotu.

Print Friendly, PDF & Email