Sopot: Gdzie po pomoc w nagłych przypadkach

Sopot: Gdzie po pomoc w nagłych przypadkach
Fot. Pixabay

O tym, jak w Sopocie funkcjonuje pomoc medyczna w nagłych przypadkach, mówi dr Ryszard Karpiński, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sopocie.

Panie doktorze, gdzie ma się zgłosić mieszkaniec Sopotu, który potrzebuje pomocy w nagłym przypadku, wieczorem albo w weekend?

Przy Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przez cały tydzień działa Nocna i Świąteczna Opieka Chorych. W dni powszednie od godz. 18.00 do godz. 8.00 następnego dnia, a w święta i dni wolne od pracy działa 24/h na dobę. Można tu uzyskać poradę podobną do tej , którą dostaniemy od swojego lekarza rodzinnego. Nocna i Świąteczna Opieka Chorych, która jest finansowana z NFZ, nie zajmuje się leczeniem. Porady są doraźne i dotyczą przypadków nagłych.

A co z ambulatorium chirurgicznym? Czy będzie działać w nowym roku?

Ambulatorium chirurgiczne działa w dni powszednie od 19.00 do 23.30, a w dni wolne od pracy i święta od 9.00 do 21.00. Zajmuje się przypadkami drobnych i ostrych urazów, takich które nie wymagają pilnej interwencji operacyjnej. W ambulatorium zostanie zaopatrzona drobna rana, ropień, urazy wszelkiego rodzaju, bóle związane ze schorzeniem chirurgicznym. Cięższe przypadki kierowane są do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Doraźne ambulatorium do końca tego roku jest finansowane ze środków własnych miasta, w ramach projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego. Koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 1 mln zł. W nadchodzącym roku taka działalność nie została w Budżecie Obywatelskim ujęta. Pojawił się natomiast pomysł całodobowej opieki chirurgicznej.  W takiej formie kosztowałoby to nawet kilkanaście milionów zł rocznie, co znacznie przekracza możliwości miejskiego budżetu. Niestety, procedury medyczne i sprzęt są bardzo drogie. Miasto ze swojej strony zadeklarowało możliwość wyposażenia poradni m.in. w nowy sprzęt diagnostyczny, np. aparat rtg, ale nie ma możliwości finansowania całodobowego funkcjonowania takiej placówki. Będziemy wnioskować do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowanie nocnej opieki chirurgicznej w Sopocie.

Jaką rolę pełni w tym systemie Pogotowie Ratunkowe?

Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego jest elementem centralnego systemu służb ratowniczych. Trzeba pamiętać, że pogotowie to tylko karetki, bez ambulatorium, które by przyjmowało chorych z „ulicy”. Aby je wezwać trzeba zadzwonić pod nr 112. Karetki z ratownikami, a w ambulansie specjalistycznym z lekarzem na pokładzie, wyjeżdżają do stanów zagrożenia zdrowia i życia np. wypadków, podejrzenia zawałów itp.

Warto podkreślić, że pomocy w nagłych przypadkach mogą udzielić różne podmioty i z całą pewnością każdy, kto w Sopocie pomocy potrzebuje, tę pomoc otrzyma.

Print Friendly, PDF & Email