Sopot: Dom Hospicyjny im. św. Józefa potrzebuje pomocy. Dziś kończy się internetowa zbiórka pieniędzy

Sopot: Dom Hospicyjny im. św. Józefa potrzebuje pomocy. Dziś kończy się internetowa zbiórka pieniędzy
Fot. ks. Tomasz Kosewski / Dom Hospicyjny im. św. Józefa

Caritas Archidiecezji Gdańskiej ogłosiło zbiórkę, której celem jest wsparcie Domu Hospicyjnego im. św. Józefa. Placówka zapewnia opiekę osobom, które zmagają się z końcowym etapem choroby nowotworowej. – Kłopoty, które związane są z pandemią bardzo mocno uszczupliły nasze możliwości finansowe. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na podwyższenie standardu bezpieczeństwa zarówno naszych podopiecznych, jak i personelu – wyjaśnia ks. Tomasz Kosewski, dyrektor hospicjum.

Dom Hospicyjny im. św Józefa w Sopocie jest integralną częścią Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Stacjonarne hospicjum działa od 2004 roku. Opiekę i wsparcie znajdują tam mieszkańcy m.in. Gdańska, Sopotu czy Gdyni, którzy są w terminalnej fazie choroby nowotworowej, a także ich najbliżsi.

– 4 marca minął rok jak COVID-19 jest z nami, ten rok przewrócił nasze dotychczasowe życie do góry nogami – mówi Karolina Lewandowska z Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej. – Miał swoje plusy i minusy. Covid, korona, wirus – to chyba słowa, których używamy ostatnio najczęściej, ale są też inne choroby, one nie zniknęły, nie ustąpiły covidowi miejsca. Były, są i będą osoby chorujące, które potrzebują wsparcia w trudnym czasie walki o życie. Takie wsparcie w chorobie, mieszkańcom Trójmiasta i całego regionu, daje od blisko 17 lat Dom Hospicyjny Caritas im. św Józefa. By mógł dalej nieść pomoc osobom chorym, potrzebuje naszej fali drobnego gestu.

19 zł na 19 marca

19 marca to urodziny św. Józefa, patrona placówki, właśnie tego dnia hospicjum co roku obchodzi swoje święto. W związku z tym w marcu br. ogłoszono zbiórkę „19 zł na 19 marca”, której celem jest wsparcie bieżącej działalności placówki.

– Kłopoty, które związane są z pandemią, bardzo mocno uszczupliły nasze możliwości finansowe, potrzebne do zapewnienia środków ochrony, których potrzebujemy do lepszej i całodobowej opieki nad naszymi podopiecznymi, dlatego nieśmiało prosimy o te 19 złotych, a może i mniej, z okazji urodzin, które obchodziliśmy 19 marca – wyjaśnia ks. Tomasz Kosewski, dyrektor Domu Hospicyjnego im. św. Józefa.

Celem zbiórki, która została uruchomiona w internecie, jest zebranie 50 tys. zł. Do uzyskania tej kwoty o poranku brakowało niespełna 2 tys. zł. Koniec zbiórki zaplanowany jest 3 kwietnia.

– Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na bezpośrednie potrzeby zabezpieczenia hospicjum, przede wszystkim przed skutkami pandemii – dodaje ks. Tomasz Kosewski. – To jest bardzo ważny element naszej opieki. Osoby w tym stanie choroby nowotworowej są najbardziej narażone na skutki wirusa, dlatego zabezpieczenie tych osób wszelkimi dostępnymi środkami, jest ważne. Istotne jest też zabezpieczenie personelu, bo ich zdrowie jest zdrowiem i bezpieczeństwem naszych podopiecznych.

W Domu Hospicyjnym im. św. Józefa znajdują 24 miejsca dla chorych. Aktualnie dwie trzecie tych miejsc jest zajętych. Kontrakt z NFZ pokrywa 60 proc. kosztów utrzymania placówki.

Dla osób, które chciałyby wesprzeć działalność hospicjum, a nie mogą tego zrobić poprzez serwis zrzutka.pl, jest możliwość dokonania wpłaty przez stronę Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Natalia Gawlik
Print Friendly, PDF & Email