Sopot: Dodatkowe wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

Sopot: Dodatkowe wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży
Fot. Pixabay

Program, którego rozpoczęcie zaplanowano na 1 marca 2023 r., realizować będzie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sopocie. Zostanie sfinansowany z budżetu miasta, w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na dodatkowe wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dzieci i młodzieży z sopockich szkół i przedszkoli przeznaczono 400 tysięcy zł.

Program dodatkowego wsparcia i pomocy psychologicznej i psychiatrycznej jest adresowany do dzieci i młodzieży z sopockich szkół i przedszkoli, lub zamieszkałych w Sopocie. Obejmie również rodziny.

Spotkania i konsultacje będą się odbywać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie, mieszczącej się przy ul. Władysława IV 23/25. Będą to konsultacje lekarskie – psychiatryczne, prowadzone przez zespół pięciu lekarzy, a także konsultacje psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz konsultacje psychoterapeutyczne dla rodzin. 

– Statystyki dotyczące młodych ludzi w Polsce podejmujących próby samobójcze są zatrważające, a sytuacja w psychiatrii dziecięcej katastrofalna. Pandemia tylko pogorszyła tę sytuację. Staramy się reagować i przeciwdziałać – zwiększamy liczbę etatów psychologów i pedagogów, wprowadziliśmy także pedagogów do przedszkoli. W Sopocie realizujemy też różne programy, m.in. szkoleń i wsparcia dla nauczycieli. Ten nowy program, będzie finansowany z Budżetu Obywatelskiego, a więc z woli mieszkańców, którzy zdecydowali o przeznaczeniu 400 tys. zł na dodatkowe wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży. Po konsultacjach ze specjalistami zdecydowaliśmy, że dużą część tych środków przeznaczymy na wzmocnienie wsparcia psychiatrycznego, bo ono jest najbardziej potrzebne – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sopocie, w związku z realizacją tych zadań, będzie od 1 marca br. otwarta dodatkowo w soboty (w godzinach 8.00-14.00).

Na zdjęciu, od lewej: Regina Osika, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie, Aleksandra Żurańska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, Aleksandra Gosk, radna Rady Miasta Sopotu / Fot. mat. prasowe

Poszczególne działania zaplanowano cyklicznie (np. w tygodniu, w wybrane popołudnia, do godziny 18.00. Będzie to kolejna forma wsparcia i pomocy psychologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, która uzupełni działania w tym obszarze, już prowadzone przez miasto. 

– To wielka radość móc prowadząc poradnię psychologiczno-pedagogiczną pracować w takiej przestrzeni, która żywo reaguje na potrzeby zgłaszane przez dzieci, młodzież i nauczycieli. Dlatego bardzo się cieszę, że uruchamiamy ten projekt w Sopocie – mówiła Regina Osika, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. 

– O tym, w jak wielkim kryzysie jesteśmy świadczy olbrzymie zainteresowanie mieszkańców. Projekt uzyskał w Budżecie Obywatelskim poparcie mieszkańców i będzie w Sopocie realizowany za samorządowe pieniądze. Psychiatryczna konsultacja jest naszej młodzieży i dzieciom bardzo potrzebna. Osobiście mam olbrzymią satysfakcję, że problem zdrowia psychicznego przechodzi do mainstreamu, że będzie się o tym mówić i że nie będzie to już więcej temat tabu – mówiła Aleksandra Gosk, sopocka radna, która zgłosiła projekt.

Działania wspierające są konieczne, czego dowodem są wyniki badań przeprowadzonych na przełomie listopada i grudnia 2022 r. w sopockich szkołach średnich. Badania dotyczyły dobrostanu psychicznego. Wynika z nich, że 66 proc. pytanych uczniów zna osoby, które miały za sobą próby samobójcze, a 52 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie: „czy kiedykolwiek miałeś myśli samobójcze?”. Jako przyczyny wymieniane były przede wszystkim depresja, problemy z nauką i poczucie odrzucenia w grupie rówieśniczej.

 – Tak duża liczba prób samobójczych w całej Polsce i województwie pomorskim to nie tylko cyferki. To są ludzie, którzy mają problemy, nie potrafią sobie z nimi poradzić i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, bądź nie mają gdzie jej szukać. Jednym z najważniejszych problemów podczas szukania pomocy są długie kolejki do specjalistów. Nie można czekać miesiącami, wiedząc, że dziś jest kryzys, dziś czuję się słabo, dziś chcę sobie coś zrobić. Tymczasem trzeba czekać pół roku, żeby ktoś się ze mną skonsultował i poznał moją historię w trybie terapii, żeby podjął jakieś działania. Wtedy może być już za późno. Dlatego bardzo się cieszę, że ten program zostaje uruchomiony i że taki nacisk jest położony na psychiatrię. To bardzo ważne – mówiła podczas konferencji Aleksandra Żurańska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu. 

Program dodatkowego wsparcia i pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży z sopockich szkół i przedszkoli zacznie funkcjonować 1 marca 2023 r.

Na jego realizację z budżetu miasta, w ramach Budżetu Obywatelskiego, przeznaczono w sumie 400 tys. zł. Połowa, czyli 200 tys. zł, to koszty rozszerzenia dotychczasowej działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o dodatkowe spotkania konsultacyjne psychiatryczne i psychoterapeutyczne. Kolejne 200 tys. zł będzie przeznaczone na wsparcie w obszarze psychiatrii i psychoterapii w następnych miesiącach 2023 roku.

Informacje i zgłoszenia na poszczególne konsultacje w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie, ul. Władysława IV 23/25, tel.: 882 433 500 i 58 551 51 33.

Print Friendly, PDF & Email