Sondaż: Prawie 90 procent Włochów zaniepokojonych epidemią

Sondaż: Prawie 90 procent Włochów zaniepokojonych epidemią
Fot. Pixabay

Prawie 90 proc. Włochów jest zaniepokojonych drugą, gwałtowną falą epidemii koronawirusa, 51 proc. popiera decyzje rządu mające na celu jej zahamowanie – takie są przedstawione w niedzielę wyniki niedawnego sondażu. Jedna piąta osób chciałaby zaostrzenia przepisów.

Jak zauważono w analizie rezultatów sondażu Instytutu Badania Opinii Ixe, w marcu, czyli w szczycie pierwszej fali epidemii zaniepokojenie wyrażało 95 procent mieszkańców Włoch. Obecnie jest ich 88 proc. Z tej grupy połowa wyraża poważny niepokój.

3 procent ankietowanych w ogóle nie martwi się obecną sytuacją, a 9 procent – niewiele.

Trzy czwarte Włochów przyznało, że miało w swoim otoczeniu przypadki zakażenia. Chodzi o członków rodziny, przyjaciół i znajomych.

Prawie dwie trzecie uczestników sondażu opowiedziało się za wydaniem decyzji o zakazie wychodzenia z domu osobom powyżej 65 lat i ludziom z różnymi poważnymi chorobami.

51 procent oceniło pozytywnie wprowadzone przez rząd w październiku restrykcje w celu zahamowania zakażeń, takie jak zamknięcie basenów, siłowni i klubów fitness, kin i teatrów, ograniczenie pracy lokali gastronomicznych, zakaz wesel.

Jedna piąta chciałaby jeszcze większego zaostrzenia przepisów.

73 procent Włochów jako miejsce największego ryzyka zakażeń wskazało środki transportu publicznego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email