Słyszę, ale nie rozumiem... Wrzesień Miesiącem Walki z Niedosłuchem

Słyszę, ale nie rozumiem... Wrzesień Miesiącem Walki z Niedosłuchem
Fot. Adminstrator

Spadająca odporność, wzrost ciśnienia krwi, trudności z koncentracją, zawroty głowy i nudności – objawy jak przy wielu chorobach, mało kto jednak kojarzy je z zaburzeniami słuchu. Dyskoteki, słuchanie muzyki przez mp3 czy wszechobecny hałas sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy ze słuchem. Statystyki alarmują. Niebezpiecznie szybko rośnie liczba osób z niedosłuchem poniżej 30 roku życia.

Miesiąc walki  z niedosłuchem
Już po raz drugi Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu organizuje we wrześniu Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej ”Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków”.

Organizatorzy poprzez akcję chcą przekonać Polaków, że korzystanie z aparatów słuchowych to nie wstyd. Przede wszystkim namawiają do przebadania się, gdyż wczesne wykrycie wady i profilaktyka gwarantują nawet pełne wyleczenie. Jak ostrzega Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, jeżeli ludzkość nie ograniczy hałasu i nie zacznie dbać o swój słuch, to do 2025 roku na świecie będzie prawie miliard osób z niedosłuchem!

Niedosłuch, co to takiego?
Niedosłuchem nazywamy pogorszenie się zdolności słyszenia dźwięków. Jest chorobą naszej cywilizacji. To skutek m.in. palenia papierosów, ciągłego stresu, nadciśnienia, słuchania głośnej muzyki, zamęczania uszu muzyką ze słuchawek. Niedosłuch może być wrodzony, tzn. obecny w momencie urodzenia dziecka, lub nabyty – powstały w okresie okołoporodowym, dzieciństwie lub życiu dorosłym.

Najpowszechniejszą do tej pory przyczyną niedosłuchu był wiek. U większości ludzi stopniowe pogarszanie słuchu rozpoczynało  się mniej więcej w 30 roku życia. Tymczasem problemy ze słuchem ma coraz więcej młodych ludzi. Wszystko przez koncerty rockowe, dyskoteki czy słuchanie głośnej muzyki za pomocą słuchawek.

Muzyka, „cichy zabójca”
Muzyka i hałas mogą być nie lada obciążeniem dla uszu i uszkodzić słuch na zawsze. Wielu młodych ludzi zazwyczaj nie ma o tym zielonego pojęcia. Muzyka “na cały regulator” to nieodłączna część ich codziennego życia. Badania pokazują, że 4 na 10 młodych osób jest nieświadomych faktu, że im głośniej muzyka gra w odtwarzaczu, tym większe ryzyko utraty słuchu. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 14 procent młodych ludzi słucha muzyki z odtwarzacza przez 28 godzin tygodniowo. Niejednokrotnie poziom głośności  popularnych mp3 wynosi 80 decybeli. To jakby ktoś nam krzyczał do ucha.

Dyskoteka jak samolot
Dyskoteka – najpopularniejszy sposób spędzania wolnego czasu i rozrywki młodych ludzi. Nie zdajemy sobie często sprawy, że hałas w takim miejscu przekracza 140 decybeli. Dla porównania hałas startującego samolotu odrzutowego, mierzony 10 metrów od silnika, to 120 decybeli.

Słuch uszkadza długotrwałe przebywanie w hałasie. Dlatego jeżeli już jesteśmy w miejscu gdzie króluje głośna muzyka, należy robić sobie przerwy i przynajmniej raz na godzinę wyjść na kilka minut w ciche miejsce, choćby na świeże powietrze, aby pozwolić naszym uszom odpocząć.

Zdaniem lekarzy, nie trzeba całkowicie zakazać młodym ludziom chodzenia do dyskoteki i słuchania muzyki z mp3.  Należy jednak uświadamiać, aby korzystali z tych przyjemności z głową. Tymczasem niektórzy młodzi ludzie chodzą ze słuchawkami cały dzień, a przy tym np. w tramwaju, słuchają muzyki tak głośno, że osoba siedząca obok, o zgrozo, słyszy czego meloman słucha.

Na problemy – aparat słuchowy

W naszym kraju nadal jest pewna bariera przed noszeniem aparatów słuchowych. Wielu ludzi wstydzi się je nosić. W Polsce według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu, zaledwie 4 % ludzi z ubytkiem słuchu korzysta z aparatu słuchowego. Kampania ”Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków” ma przekonać do używania aparatów słuchowych. W świadomości wielu ludzi nadal pozostaje widok starych aparatów niejednokrotnie niedopasowanych i rzucających się w oczy.

Dzisiejsze, nowoczesne aparaty, niczym nie przypominają męczących w użyciu aparatów przed kilku lat. Najmniejsze z nich mają po 22 milimetry długości i ważą zaledwie 1,5 grama. Kobiety mogą wymieniać obudowy pod kolor sukienki lub zamówić ozdobienie aparatu cyrkoniami.
Jest jednak jedno małe ale…

W Polsce aparat nie dla wszystkich…

Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu od dłuższego czasu zabiega o zmianę zasad przyznawania dopłat do aparatów słuchowych. Od kilku lat kwoty refundacji są na tym samym poziomie – 560 złotych dla osoby dorosłej i półtora tysiąca dla dziecka. Tymczasem dobry aparat słuchowy kosztuje od 2 do 7 tysięcy złotych. W Polsce co roku NFZ dopłaca do prawie 100 tysięcy aparatów. Dla porównania w Niemczech – co roku sprzedaje się ponad pół miliona aparatów słuchowych.
Źródło: slyszymy.pl, rynekzdrowia.pl  Rafał Sułek  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4164

Print Friendly, PDF & Email