Słupsk: W szpitalu wojewódzkim uruchomiono drugi oddział izolacyjny dla pacjentów covidowych

Słupsk: W szpitalu wojewódzkim uruchomiono drugi oddział izolacyjny dla pacjentów covidowych
Fot. Pixabay

Od środy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku działa drugi oddział izolacyjny dla osób zakażonych COVID-19. Decyzję o zwiększeniu liczby łóżek o 25 dla pacjentów covidowych w słupskim szpitalu wydał wojewoda pomorski.

Jej skutkiem, jak podała Monika Zacharzewska-Tomasik z działu promocji placówki, jest uruchomienie od 17 listopada drugiego oddziału izolacyjnego dla zakażonych pacjentów. Placówka dysponuje obecnie 47 łóżkami dla chorych na COVID-19.

– Ta sytuacja jest wymuszona lawinowo zwiększającą się liczbą chorych. Pierwszy oddział z 18 łóżkami jest całkowicie zapełniony. Właściwie cały czas zajęte są też cztery łóżka z respiratorami dla chorych na COVID-19 na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Andrzej Sapiński.

Drugi oddział izolacyjny działa w wydzielonej części oddziału rehabilitacyjnego.

– To po raz kolejny duże utrudnienie logistyczne dla nas, bo trzeba znaleźć miejsca na łóżka dla ciężko chorych na COVID, a jednocześnie staramy, się aby zmiany jak najmniej odczuli pacjenci, którzy na rehabilitacji powinni być leczeni – zaznaczyła cytowana wiceprezes zarządu słupskiego szpitala Anetta Barna-Feszak.

Pierwszy oddział izolacyjny został uruchomiony 8 listopada i zajął część przestrzeni oddziału pediatrycznego. Placówka była do tego przygotowana, ponieważ wiosną, ze względu na spadającą wówczas liczbę pacjentów covidowych, nie zlikwidowała, a jedynie zawiesiła działalność oddziału izolacyjnego.

Jak podała w środę Zacharzewska-Tomasik, zarząd słupskiego szpitala i pracujący w nim lekarze apelują do uprawnionych do przyjęcia preparatu na COVID-19 o zgłaszanie się na szczepienia. Zaznaczyła, że większość hospitalizowanych pacjentów covidowych to osoby niezaszczepione.

Według danych zamieszczonych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, w pomorskich szpitalach z 650 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 464. Z 53 respiratorów 36 jest zajętych przez chorych. (PAP)

Inga Domurat
Print Friendly, PDF & Email