Słowenia: Złagodzenie restrykcji przeciwepidemicznych na granicach. Sklepy znów otwarte

Słowenia: Złagodzenie restrykcji przeciwepidemicznych na granicach. Sklepy znów otwarte
Fot. Pixabay

Od soboty w całej Słowenii znów otwarte zostały sklepy po kilku miesiącach przerwy spowodowanej restrykcjami przeciwepidemicznymi. Rząd zdecydował też, że część przyjezdnych nie będzie musiała już okazywać na granicy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Według nowych zasad, obowiązkowi posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie będą podlegać zagraniczni pracownicy i studenci z wszystkich państw UE poza Czechami, Hiszpanią i Portugalią, gdzie sytuacja epidemiczna jest gorsza.

Wraz z otwarciem sklepów oraz planowanym uruchomieniem wyciągów narciarskich w przyszłym tygodniu ruszy kampania cotygodniowych badań z użyciem szybkich testów antygenowych wśród pracowników zakładów usługowych, a w niektórych przypadkach też ich klientów. Dotyczy to m.in. fryzjerów i kosmetyczek.

Restrykcje przeciwepidemiczne w Słowenii obowiązują od października i stały się powodem krytyki rządu. Od tego czasu liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem utrzymywała się na poziomie ok. 1500 dziennie i dopiero w ostatnich dniach spadła poniżej 1000. Od początku pandemii w całym kraju wykryto 173 201 przypadków zainfekowania koronawirusem. Zmarło 3 612 zakażonych osób. Jak dotąd w 2-milionowym kraju podano 96 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email