Słowacja zwraca się do UE o przysłanie lekarzy do pomocy w walce z pandemią

Słowacja zwraca się do UE o przysłanie lekarzy do pomocy w walce z pandemią
Fot. Pixabay

Słowacki rząd zatwierdził w środę prośbę resortu zdrowia o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności. Bratysława zwróciła się do UE o przysłanie 10 lekarzy i 25 pielęgniarzy lub pielęgniarek do pomocy na oddziałach covidowych.

Słowackie ministerstwo zdrowia, które zwróciło się do rządu o zatwierdzenie zaproszenia personelu medycznego z zagranicy, przekonuje, że dzięki temu w przypadku pogorszenia się sytuacji liczba lekarzy oraz pielęgniarzy i pielęgniarek będzie mogła wzrosnąć.

– Pobyt zagranicznych zespołów, które przyjeżdżałyby do Republiki Słowackiej w celu zapewnienia opieki zdrowotnej, byłby tylko na okres niezbędny do osiągnięcia celu. Wstępnie spodziewamy się, że będzie to jeden miesiąc – powiadomiło ministerstwo.

W porozumieniu z MSW ma ono wyznaczyć placówki, w których miałyby działać zagraniczne zespoły medyczne. Według ostatnich oficjalnych danych w szpitalach na Słowacji przebywało 3 632 pacjentów z COVID-19, w tym 285 na oddziałach intensywnej terapii, a 323 potrzebuje wsparcia respiratorów.

We wtorek na Słowacji stwierdzono 3 168 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w testach PCR i 3 881 w testach antygenowych oraz 105 zgonów. Od początku epidemii koronawirusa w kraju tym zmarło 6 168 osób, a zakażenie koronawirusem wykryto u 282 864 osób za pomocą testów PCR i u 243 918 osób za pomocą testów antygenowych.

Według międzynarodowych danych przytaczanych przez słowackie media Słowacja zajmuje obecnie pierwsze miejsce na świecie w statystykach zgonów z COVID-19 na 100 tys. mieszkańców.

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi otrzymały dotąd na Słowacji 246 423 osoby, a obie dawki – 75 736 osób.

Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email