Słowacja: Rząd wprowadza certyfikat szczepień, ważny na kraje Europy Środkowej

Słowacja: Rząd wprowadza certyfikat szczepień, ważny na kraje Europy Środkowej
Fot. Pixabay

Minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok powiedział w środę, że jego kraj przyłączy się do państw Europy Środkowej wzajemnie uznających przy przekroczeniu granicy narodowe certyfikaty szczepień. Przyznał jednak, że na Słowacji na razie brak jest jednolitego potwierdzenia o szczepieniu.

Zaświadczenia o szczepieniach przy przekroczeniu granic honorują wzajemnie Polska, Czechy, Węgry, Austria, Niemcy i Słowenia. Zwalniają z kwarantanny lub obowiązkowych w podróży testów. Najprawdopodobniej jednolity słowacki certyfikat powinien funkcjonować w sobotę. – W momencie, kiedy będziemy gotowi, dyplomacja słowacka zwróci się do naszych partnerów – powiedział Korczok. Drogą dyplomatyczną mają zostać przekazane wzory słowackich dokumentów.

Zarówno szef słowackiej dyplomacji, jak i minister zdrowia Vladimir Lengvarsky przyznali, że w tej sprawie Słowacja „zaspała” i nie jest przygotowana tak, jak partnerzy. Taką sytuację skrytykowały partie opozycyjne, które zażądały usunięcia braków do 24 maja br.

Lengvarsky zapowiedział, że osoby zaszczepione wcześniej, po złożeniu elektronicznego wniosku, otrzymają potwierdzenia o szczepieniach wydane w dwóch językach.

Co najmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 podano na Słowacji, która liczy 5,5 mln mieszkańców, 1,45 mln osób. Prawie 700 tys. dostało dwie dawki.

Aktualnie osoby przyjeżdżające na Słowację z zagranicy muszą mieć zrobiony wcześniej test i poza nielicznymi wyjątkami odbyć kwarantannę, z której zwalnia kolejny test na obecność koronawirusa.

Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email