Słowacja: Potwierdzono trzy przypadki wariantu Omikron koronawirusa

Słowacja: Potwierdzono trzy przypadki wariantu Omikron koronawirusa
Fot. Pixabay

Na Słowacji potwierdzono wystąpienie trzech przypadków zakażenia wariantem Omikron koronawirusa – poinformowali w sobotę premier Eduard Heger i minister zdrowia Vladimir Lengvarsky. Osoby zakażone w ostatnich tygodniach wróciły z państw określanych jako ryzykowne.

Granicę ze Słowacją przekraczały one transportem indywidualnym i wszystkie zareagowały na apel krajowych służb sanitarnych, które po wykryciu pierwszych zakażeń Omikronem w Europie wzywały do zgłaszania się osób wracających przede wszystkim z państw południa Afryki, ale także Izraela, Hongkongu oraz Seszeli.

Trzy zakażone osoby były wcześniej zaszczepione, a choroba ma u nich łagodny przebieg.

Ponieważ bezpośrednio po powrocie z zagranicy osoby te rozpoczęły kwarantannę, nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych kroków związanych z pojawieniem się nowego wariantu na terenie Słowacji – oznajmił minister Lengvarsky. Służby sanitarne kontrolują pobrane od rodzin próbki pod kątem ewentualnych kolejnych zakażeń.

Lengvarsky nie zakłada konieczności zmiany w ogólnokrajowych restrykcjach związanych z rozprzestrzenianiem się Sars-CoV-2.

Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email