Słowacja: Od soboty wstęp do restauracji i hoteli bez certyfikatów covidowych

Słowacja: Od soboty wstęp do restauracji i hoteli bez certyfikatów covidowych
Fot. Pixabay

Rząd Słowacji zdecydował w środę, że od soboty zniesiony zostaje obowiązek okazywania zaświadczeń o szczepieniach lub testach na obecność koronawirusa przy wejściu do hoteli, restauracji lub klubów fitness. Kolejny etap odchodzenia od restrykcji ma nastąpić 26 marca.

Pierwotnie premier Eduard Heger zapowiadał, że rezygnacja z ograniczeń będzie możliwa od 28 lutego, ale na posiedzeniu rządu przyspieszono ten termin.

Na Słowacji pozostaje obowiązek noszenia masek ochronnych FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego. Na świeżym powietrzu maski trzeba nosić podczas imprez masowych oraz tam, gdzie odległość między poszczególnymi osobami jest mniejsza niż dwa metry. Przy restauracyjnych stołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa, ale przy przechodzeniu do baru lub toalety trzeba będzie zakładać maskę.

Limit uczestników dalej obowiązuje na imprezach masowych. Od soboty takie imprezy będą dostępne dla 500 osób lub maksymalnie można będzie zająć 50 proc. miejsc. Dotyczy to imprez kulturalnych i sportowych, a także nabożeństw. W weselach będzie obowiązywać ograniczenie do 50 osób.

Rząd Słowacji zakłada, że złagodzenie restrykcji może zostać w każdej chwili cofnięte w zależności od sytuacji pandemicznej, która ostatnio systematycznie się poprawia. Średnio odnotowuje się dziennie 17 400 pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 2 700 chorych na COVID-19. Mniej niż 100 osób oddycha z pomocą respiratora.

Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email