Słowacja: Najwięcej pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa od maja 2021 r.

Słowacja: Najwięcej pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa od maja 2021 r.
Fot. Martin Lopez / Pexels

Na Słowacji odnotowano 519 pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa, poinformował resort zdrowia. To najwyższy dzienny przyrost od maja br. Nie odnotowano wzrostu liczby pacjentów w szpitalach, w których jest 175 osób.

W piątek wypisano cztery osoby, ale niewykluczone, że sytuacja w szpitalach wynika z faktu, że przed weekendem zazwyczaj więcej osób wychodzi do domów.

Na oddziale intensywnej terapii jest 23 pacjentów, z czego 14 jest podłączanych do aparatury wspomagającej oddychanie. Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Zuzana Eliasova poinformowała, że wśród pacjentów 13 proc. było zaszczepionych.

Najgorsza sytuacja epidemiczna jest na wschodzie Słowacji, między innymi w rejonie Koszyc, gdzie we wtorek będzie papież Franciszek. Niektóre placówki służby zdrowia wprowadzają zakaz odwiedzin.

Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky zakłada, że największy nacisk na szpitale będzie na przełomie września i października. Zdaniem epidemiolog, która należy do grona ekspertów rządu Aleny Koszczalovej za dwa, trzy tygodnie liczby pozytywnych testów mogą być liczone w tysiącach. Dwa tygodnie później należy się spodziewać wzrostu liczby przyjęć do szpitali.

Z Bratysławy Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email